Haber: Atahan Gezer

İl başkanlığında gerçekleşen ve İl Ekonomik İşler Başkanı Ramazan Kocaoğlu tarafından yapılan basın açıklamasında; 1 Temmuz’da pek çok kaleme gelen zamlar nedeniyle Haziran ayının adeta mumla arandığı söylenerek "Bir gecede elektrik yüzde 15, doğal gaz yüzde 12, LPG yüzde 15, öğrenci harcı ise yüzde 10 zamlandı. Adeta bir ‘anormal ekonomik pandemi’ ile karşı karşıya kaldı insanımız… Zamların yanında Türk Lirası da her geçen gün diğer para birimleri karşısında değer kaybediyor. Sadece son 1,5 yılda; euro yaklaşık yüzde 55, dolar yüzde 46, altın fiyatları ise yüzde 71 artış gösterdi. İşler hiç iyi gitmiyor” denildi.

GERÇEK ENFLASYON AÇIKLANANIN ÜZERİNDE

Toplantıda, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’in açıkladığı enflasyon verilerine de değinildi. Kocaoğlu, TÜİK’in açıkladığı verilerin gerçekliği yansıtmadığını savundu.

“TÜİK verilerine göre; Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), 2021 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 1,94, 2020/Aralık ayına göre yüzde 8,45, Haziran/2020’ye göre ise yüzde 17,53 artış gösterdi. Bu oranlarla tüketici enflasyonu son iki yılın zirvesine çıkmış oldu. Ayrıca bu oranlar TÜİK'e göre… Gerçek rakamların bunun çok daha üzerinde olduğu hem uzmanlar tarafından tespit ediliyor hem de vatandaş tarafından çarşı pazarda hissediliyor. Hal böyle olunca, Türk Lirası da her geçen gün değer kaybettikçe yurt dışından gelenler elbette arabalarının deposu boş gelip dolu gidiyor”

‘YAŞANILABİLİR TÜRKİYE’Yİ İNŞA EDECEĞİZ

Kocaoğlu, ayrıca Türkiye’de gençlerin yurtdışına göçmesinden ve yurtdışında yaşama hayalleri kurmasından dolayı da büyük üzüntü duyduklarını belirtti. Toplantı, şu sözlerle sona erdi;

“Fakat bilinmelidir ki; Türkiye bu kötü gidişata mahkûm; insanımız da bu kötü şartlarda yaşamaya mecbur değildir. Saadet Partisi olarak; biz bu kötü gidişata son vermeye, ardından da 83 milyon insanımız için daha iyi, daha güzel imkânları tesis etmeye ve her anlamda ‘Yaşanabilir Türkiye'yi inşa etmekte kararlıyız.”