İngiliz çayından esinlenen, sıvı bir diyet olan İngiltere diyeti metabolizma hızınıza bağlı olarak 2 günde 5 ki kilo vermenize yardımcı olabilir. İngiltere diyeti nedir? Nasıl yapılır?

on zamanlarda adını sıkça duymaya başladığımız diyetlerden İngiltere diyeti nedir siz de merak ediyorsanız, gelin bugün hep birlikte 2 günde 5 kilo verdirdiği iddia edilen İngiltere diyeti nasıl yapılır, kaç kilo verdirir, kaç gün yapılır ve vücutta nasıl etkiler oluşturur birlikte öğrenelim!

Kısa sürede hızlıca kilo vermek isteyenlerin son yıllarda sıkça başvurduğu özel bir diyet programı olan, İngiliz diyeti olarak da anılan İngiltere diyetinin içeriğinde neler var, nasıl uygulanır tüm detaylarıyla öğrenmenin tam zamanı şimdi. Yağ yakımını hızlandırdığı söylenen, metabolizmayı hızlandırıp kısa sürede zayıflattığı iddia edilen İngiltere diyeti artılarından eksilerine, tüm yönleriyle karşınızda!

sutlu-ingiliz-cayi-nasil-icilir

İNGİLTERE DİYETİ NEDİR?

 • Dünyaca ünlü birçok ismin uygulamasıyla ünü kulaktan kulağa yayılan ve son yıllarda popülaritesi daha da artan diyet programlarından İngiltere diyeti, temelde İngiliz çayından ilhamla hazırlanmış özel bir karışımla uygulanan sıvı diyetidir diyebiliriz.
 • Katı gıdaların tüketiminin sınırlandırıldığı, özel tariflerle hazırlanan içeceklerin içildiği İngiltere diyetinde ara öğünler de bulunuyor.
 • Gün içinde çok düşük kalorili bolca sıvı tüketildiği için günlük ortalama 600 ila 800 kalori arası bir kalori alınıyor, bu sayede kalori açığı oluşturularak kilo verme süreci hızlandırılıyor.
 • İngiltere diyeti ile vücutta detoks etkisi oluşturmak amaçlanıyor.
 • Bu diyet boyunca uygulanan tariflerde ise siyah ya da yeşil çay kullanılabiliyor.
 • Ancak çok düşük kalorili ve gıda çeşitliliği açısından çok sınırlı olduğu için İngiltere diyetinin birkaç günden fazla uygulanması önerilmiyor.

İNGİLTERE DİYETİ NASIL YAPILIR?

İngiltere diyeti nedir kısaca öğrendik, şimdi sıra geldi asıl önemli kısma: İngiltere diyeti nasıl yapılır, örnek İngiltere diyeti menüsü nasıldır gibi detaylara. Buyursunlar hemen anlatalım. İngiltere diyetinde temel olarak evde hazırlamanız gereken bir tarif bulunuyor. İşte o tarif de şu şekilde hazırlanıyor:

İNGİLTERE DİYETİ ÇAYI TARİFİ

Malzemeler:

 • 2 litre kaynar su
 • 2 tatlı kaşığı yeşil çay (dilerseniz siyah çay)
 • 2 adet çubuk tarçın veya 1 silme tatlı kaşığı toz tarçın
 • 3-4 küçük parça taze zencefil veya 1 silme çay kaşığı toz zencefil
 • 40-50 ml süt

NASIL YAPILIR?

 • 2 litre suyu bir tencereye koyun ve kaynatın.
 • Kaynamış suyun içine yeşil çay, tarçın ve zencefil parçalarını ekleyin. Eğer toz tarçın ve toz zencefil kullanacaksanız suya direkt olarak ekleyebilirsiniz.
 • Karışımı 3-4 dakika boyunca demleyin.
 • Demledikten sonra bir süzgeç yardımıyla çayı süzün.
 • Hazırladığınız çayı 1 bardak olacak şekilde her 2 saatte bir tüketin.
 • Her bardak çayın üzerine içerken 40-50 ml kadar süt ilave edin.
 • İNGİLTERE DİYETİ KAÇ GÜN YAPILIR?

  Yukarıda da gördüğünüz gibi İngiltere diyeti çok sınırlı besin kaynaklarının tüketildiği çok katı bir beslenme programına sahip. Dolayısıyla 2 günde 5 kilo verdirdiği iddia edilen bu diyeti uzun süre uygulamak diyetisyenler, diyet koçları, beslenme uzmanları ve doktorlar tarafından asla önerilmiyor. Bu diyetin maksimum 2 gün içinde tamamlanması gerektiği söyleniyor, aman dikkat. Kilo verdiriyor diye bu diyeti 2 günden fazla uygulamaya çalışmayın, doktorunuzun önerilerinin dışına asla çıkmayın.

  Unutmadan bu diyeti ara ara uygulamak isteyenlere de bir kez 2 gün uyguladıktan en az 1,5-2 ay sonra yeniden uygulayabileceği söyleniyor, aklınızda bulunsun. Bu diyeti uygulayıp 1 hafta ara verip yeniden uygulamayın, üzerinden en az 1,5-2 ay geçmesini bekleyin.

  2 GÜNDE 5 KİLO VERDİREN ÖRNEK DİYET LİSTESİ 
   

  İLK 2 GÜN DETOKS GÜNÜ

  Diyete başlarken ilk 2 gün sadece sağlıklı ve doğal sıvı gıdalar tüketmelisiniz
  Sadece sıvı beslenme içeren ilk 2 gün katı olarak ikişer dilim tam tahıllı kepek ekmeği tüketmeniz gerekiyor.

  Güne, süt, domates suyu ya da ayran ile başlayabilirsiniz.
  Gün içerisinden taze sıkılmış sebze ve meyve suları içebilirsiniz.
  Akşam yemeğinde çorba tüketebilirsiniz. Öğünlerin yerlerini değiştirebilirsiniz.
  Taneli yiyeceklerden, katı yiyeceklerden şeker ve tuzdan kaçının.

  2 GÜN PROTEİN GÜNÜ:

  Kahvaltı: 1 dilim az tereyağlı kepekli ekmek, 1-2 tane haşlanmış yumurta, yağsız peynir ve 1 bardak şekersiz çay veya kahve.

  Öğle: 1 dilim kepekli ekmek, ızgara balık veya tavuk eti.

  Ara öğünlerde: Süt, ayran, çay ya da kahve.

  Akşam: 1 dilim kepekli ekmek, tavuk eti ya da kırmızı et, yağsız yoğurt.

  2 GÜN MEYVE-SEBZE GÜNÜ:

  Kahvaltı: 2 portakal, 2 elma veya 2 ananas.

  Öğle: Türlü türlü sebzelerden yapılmış çorba, bol yeşillikli salata.

  Ara öğünlerde: 2 tane meyve.

  Akşam: Haşlanmış lahana, havuç, kereviz veya pancar ve yeşillikli salata

  MEYVE-SEBZE GÜNÜ:

  Kahvaltı: 2 portakal, 2 elma veya 2 ananas.

  Öğle: Türlü türlü sebzelerden yapılmış çorba, bol yeşillikli salata.

  Ara öğünlerde: 2 tane meyve.

  Akşam: Haşlanmış lahana, havuç, kereviz veya pancar ve yeşillikli salata

  Not: İngiltere diyeti de dahil olmak üzere hiçbir diyet programını sırf birileri önerdi ya da popüler oldu diye kendi kendinize uygulamaya başlamayın. Bir diyet programı uygulamak istiyorsanız öncesinde mutlaka doktorunuza, sonrasında da bir diyetisyen ve beslenme uzmanına danışın, gerekli tüm ölçümleri ve tetkikleri yaptırıp doktorunuzun/diyetisyeninizin sizin için özel olarak hazırlayacağı, sizin sağlığınıza uygun beslenme programlarını ve diyetleri uygulayın.