Seçim sürecinde ulusal ve yaygın medyada bu kurula yasa emri gereği ödenecek ücretler ile ilgili listeler yayınlandı. İYİ Parti Odunpazarı İlçe Başkanı Gürol Yer, açıklanan liste rakamları ile sandığa yazılan parti üyeleri ve vatandaşların aldıkları ücretin uyuşmadığını söyledi.

Yer, “Bina Sorumlusuna 2 bin 936 TL, sandık kurulu başkanına 2 bin 947 TL, memur üyeye 2 bin 088 TL, partili üyeye ise bin 44 TL ödeneceği yönünde hemen hemen tüm yayın kanal ve mecralarında ücret listesi yayınlandı. Seçim süreci yaşandı geçti ve geçtiğimiz hafta itibarıyla sandık ücretleri bir devlet bankası eliyle ödenmeye başlandı. Ancak ilk andan itibaren sandığa yazdığımız, parti üyelerimiz ya da gönüllü vatandaşlarımız bir sürpriz ile karşılaştılar. Basında yayınlanan ve YSK Tarafından bir karşı açıklama ya da düzeltme gelmeyen bin 44 TL ücret yerine 696 TL ücret ödemesi yapılmaya devam etmektedir. 06.00’dan gece yarılarına kadar verdikleri emek ve belirtilen rakamın altında bir ücretlendirme, insanlarımızın emeklerinin karşılığını boşa düşürme ve kandırılmış durumuna dönüşmüş durumdadır” diye konuştu.

Yer, “YSK bu konuda bir açığa düşmüştür. Basında çıkan diğer görevlendirmelerin ücretleri aynen ödenmiş ve ödenmektedir. Partili üyelere ödemelerde yapılan 348 TL kesintinin izahını alabilmiş değiliz. Örneklerini gösterdiğimiz seçim ön sürecinde basında çıkan rakamlar ile ilgili muhatap YSK ne bir karşı açıklama yapmış ne bir düzenleme yayınlamıştır. Bu durum insanlarımızın bilincinde bin 44 TL alacağı yönünde yerleşmiştir. İnsanlarımızın beklentisi bu yönde olmuş hak edişlerini bu yönde talep etmişler ve etmektedirler. İlçemizdeki 974 sandıkta görevli 4 bin 870 siyasi parti temsilcisi bundan mağdurdur. İlimizde 2 bin 356 sandıkta görevli 11 bin 780 hemşerimiz bu uygulamadan mağdurdur. Türkiye Geneline vurduğunda 206 bin 806 sandıkta 1 milyon 34 bin 30 kişi mağdurdur. İnsanlarımıza taahhüt edilen bu ücrette yapılan kesintinin bir açıklaması yoktur. Bunun duyurulan miktara tamamlanması elzemdir, gereklidir, haktır, hukuktur” ifadeleriyle konuşmasını sürdürdü.

Kaynak: Eskisehir.net Haber Merkezi