İYİ Parti Sağlık Politikaları Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Özlem Ayrancı, İYİ Parti Eskişehir İl Başkanlığı’nda açıklamalarda bulundu. Ayrancı, ilaca erişimin her gün zorlaştığını belirterek yapılan güncellemelerin ülke gerçeğini yansıtmadığına değindi.

Ayrancı, “2009 yılından bu yana eczacılarla ilgili bölümün değiştirilmeyen İlaç Fiyat Kararnamesi, 21 Ağustos 2022 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan düzenlemeyle duyurulmuştur. Yayınlanan kararname de ilaç eczacılık hizmetlerine ilişkin düzenleme yapılmıştır. Bu kararnameyle Sağlık Bakanlığı’nın ilaçta uyguladığı avro kuru 6,29 tl olarak güncellenmiştir. Ancak piyasalarda avro kuru 18 liranın üzerinde işlem görmektedir. Bu güncellemenin ülke gerçeğinden ne kadar uzak olduğunu hep birlikte şahit olmaktayız.”

Eczane giderlerinin yüzde 200 arttığını belirten Ayrancı, “Bu kararnameyle eczacıların karlılık baremlerinde 1,75 gibi bir artış sağlanmıştır. Ancak eczane hizmeti sunumundaki tüm giderlerin yüzde 200 ve üstü oranlarda artışın söz konusu olduğu ülkemizde, bu artışın da eczane ekonomilerinin iyileştirilmesinde hiçbir etkisinin olmayacağı gün gibi aşikardır. Çölde ki bir kum tanesi olmaktan öteye geçemeyecektir.” dedi.

Ayrancı sözlerine şöyle devam etti:

“İlaç Fiyat Zararnamesi”

“Eczacılar onurlu bir şekilde çalışamaya devam etmektedir. Ancak mesleğin karşı karşıya kaldığı sorunlar katlanılamaz boyuta ulaşmıştır. 2009 yılından bu yana eczacılarla ilgili bölümü hiçbir şekilde değiştirilmeyen Sağlık Bakanlığı’nın İlaç Fiyat Kararnamesi artık ‘İlaç Fiyat Zararnamesi” olarak geçmektedir. Eczacılar kira, doğalgaz, elektrik ve personel gibi işletme giderlerinin rutin ödemelerini dahi yapamayacak duruma gelmiştir. Ecza depolarına ödemeler birikmiş, kredi borçlarını başka bir kredi borcuyla ödedikleri bir borç salmanına girmişlerdir. Hastalarının ilaca erişim sorununun çözülmesi bir yana ilaç yoklukları artık daha sık periyotlarla yaşanılır hale gelmiştir”

İlaca erişim her geçen gün zorlaşıyor

“Hastaların yaşadıkları mağduriyetlerin sorumlusu kesinlikle eczacılar değildir. Çözüm ve önerilerimize ısrarla kulak tıkayan çağın ve ülke insanlarının gerçeklerinden uzak yasa ve yönetmeliklerin çıkarılmasıdır. Sorun çözülmezse vatandaşlarımızın ilaca erişimi her geçen gün zorlaşacak, ciddi halk sağlığı sorunlarına dönüşecektir. Her iki eczaneden biri kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kalacaktır.”

Her şey iktidarlığımız da ‘İYİ’ olacak

“Vatandaşlara ilaç fiyat farkı çıkarmayan ilaç neredeyse kalmamıştır. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun karşıladığı tutarın daha fazlasını hastalarımız cebinden ödemek zorunda kalmaktadır. Mevcut ekonomik koşullar düşünüldüğünde vatandaş açısından sürdürülemez olan bu durum eczacılar açısından da ciddi mağduriyet yaratmaktadır. Sağlık hizmeti sunumunun en önemli ayaklarından biri olan eczacılık hizmetlerinin daha iyi bir şekilde sunulması için İYİ Parti olarak bu gündemi takip ediyoruz ve ülke gerçeklerine uygun, halk sağlığını önceleyen, çağdaş, sürdürülebilir çözümlerle sağlık politikalarımızı hazırlamaya devam ediyoruz. Her şey iktidarlığımız da ‘İYİ’ olacak diyoruz”