Saadet Partisi Eskişehir İl Başkan Yardımcısı Levent Baştürk, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun seçim güvenliğine ilişkin açıklamasının kamuoyunu endişelendirecek nitelikte olduğunu söyleyerek, “Eğer iktidar değişimi gerçekleşmezse bugünleri aratan günler yaşamak zorunda kalacağız” dedi.

Haber Merkezi

Baştürk, Soylu'nun açıklamasının kaygı verici olmasının merkezinde "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi"nin olduğunu ifade ederek, "Bu rejim, otoriter ve 'reis’iyle özdeş bir partinin devletle bütünleşmesi sonucu ortaya çıkmış bir rejimdir" diye konuştu.

Baştürk, parti binasında düzenlediği basın toplantısında, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun geçenlerde yaptığı, "Seçimin güvenliği bize emanettir. Ülkemizdeki her seçim, seçim bittikten sonra herkesin sonucunu kabul ettiği, güvenliği açısından herhangi bir tartışmanın olmadığı bir seçim olarak nihayetlendi" açıklamasını anımsattı.

Soylu'nun sözlerinin "Tilki vaaz vermeye başladığında gözünüz tavuklarda olsun" deyimini akıllara getirdiğini belirten Baştürk, şöyle konuştu:

"Açıklama, kamuoyunun geniş bir kesimini endişelendirecek nitelikte. Kaygı verici olmasının merkezinde de 'Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi' rejimi var. Bu rejim, otoriter ve 'reis’iyle özdeş bir partinin devletle bütünleşmesi sonucu ortaya çıkmış bir rejimdir. Bu rejim, demokrasi karşıtı siyasal güçlerle de ittifak halindedir. Şahıs, parti, devlet birleşmesi üzerine oturan rejim, önümüzdeki seçimleri ne pahasına olursa olsun kazanmak için elindeki tüm imkanları sonuna kadar kullanmaya kararlı ve azimli görünmektedir."

- "MHP kendini hukukun üstünde konumlandırıyor"

Baştürk, Cumhur İttifakı ortağı Milliyetçi Hareket Partisinin (MHP) kendisini hukukun üstünde konumlandırdığını dile getirerek, MHP'nin kutuplaşmayı seçmenini konsolide etmek için bir vasıta olarak gördüğünü ifade etti.

AK Parti'nin kullanmadığı "tehdit dili"ni MHP'nin kullandığına vurgu yapan Baştürk, "Böyle bir ortamda, eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş’in katledilmesi vakası oldukça manidar... İktidarın küçük ortağının hiçbir yetkilisinin bu cinayetin ardından taziye mesajı yayınlamaması ve bir MHP milletvekilinin etrafında oluşan şüpheler, Ateş’in teşkilat içi bir çekişmeye kurban gittiği izlenimini doğuruyor" değerlendirmesinde bulundu.

- "Bugünleri aratan günler yaşamak zorunda kalacağız"

"Genel seçimlerde iktidar değişikliği gerçekleşmediği takdirde bugünleri aratan günler yaşamak zorunda kalacağız" diyen Baştürk, şunları kaydetti:

"Cumhur İttifakı’nın seçimleri tekrar kazanması durumunda bu ülkede artık hak, hukuk ve adaletten konuşmanın tamamen imkansızlaştığı bir dönem açılacaktır. Saadet Partisi olarak, halkımızın önümüzdeki seçimlerde tebalık dayatan otoriter ve baskıcı rejim yerine, hukukun üstünlüğünü esas alan bir gelecek için oy vereceğine inanıyoruz. Halkımız vergilerini israf eden ve belli kesimlere peşkeş çeken sorumsuz bir otoriter rejim yerine eşit vatandaşlık esasına dayalı, hak, hukuk ve adaletin tesis edilmesini amaçlayan, şeffaflık, hesap verilebilirlik ve denge ile denetim mekanizmalarını yürürlüğe koyacak bir alternatife teveccüh edeceğinden kuşku duymuyoruz."