Tahminin arkasındaki nedenler arasında, çift kur uygulaması ve fiyatlandırma kaygıları bulunuyor.


ÇİFTE KUR İSTİYORUZ!

İHBİR Başkanı Kazım Taycı, ihracatçılara gündeminde yer verdi. Fiyatlama ve rekabetten yola çıkarak ciddi kaygılar olduğunu söyleyen Taycı, "Çifte Kur" uygulamasını istediklerini paylaştı. 

Enflasyonla mücadeleye değinen Taycı, mücadele çabasına destek olduklarının da altını çizdi. Günümüzde yaklaşık 32 TL olan dolar kurunun 40 TL olarak uygulanmasını istedikleri belirtildi.


160 ÜLKEYE İHRACAT...

Durum değerlendirmesi için yapılan toplantı sırasında açıklamalarda bulunan Taycı, kur oranının enflasyon gerisinde kalmasından yakındı. Bu kur ile yapılan fiyatlamanın döviz bazında zam yapılarak karşılandığını vurguladı. 

Taycı, 10 dolarlık bir ürünü 11,5 - 12 dolara çıkarılması durumunda, müşteriye zam nedenlerini anlatmadığının altını çizdi.

Çift kur talep ettiğini söyleyen Taycı, İHBİR olarak 160 ülkeye ihracat gerçekleştirdiğini paylaştı. Uzun yıllardır süren mücadeleler bu başarıyı elde ederken, kur sebebiyle raflardan düşme ihtimaline değindi.


DOLAR KURU 40 LİRA OLMALI!

İhracatçılara verilen döviz desteğinin yeterli olmadığını savunan Taycı, dövize dair açıklamalarına devam etti. Döviz desteği TL'ye çevrilen tutarın yüzde 2'si kadar olurken, bu desteğin daha önce yüzde 4'e, daha sonra yüzde 10 seviyelerine yükseltilmesi talep edildi.

Enflasyon ve kur arasındaki makas sebebiyle bu yüzdelerin bile yetmeyeceğini söyleyerek, dolar kurunun en az 40 TL olması gerektiğini vurguladı.


Not: Burada yer alan değerlendirmeler yatırım kapsamında değildir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir. 

Kaynak: Ruters