Yılmaz Büyükerşen'den seçim sonrası ilk açıklama Yılmaz Büyükerşen'den seçim sonrası ilk açıklama

Odunpazarı Belediyesi, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü'nü kutlamak için anlamlı bir mesaj paylaştı. Belediyenin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, otizmli bireylerin ve ailelerinin beklentilerine dikkat çekildi.

“AYRIMCILIK YAPMA,OTİZME ENGEL OLMA”

Odunpazarı Belediyesi sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, "Otizmli bireylerin ve ailelerinin bizlerden beklentileri var. Otizmin farkında olmak yetmez; yaşamı paylaş, ayrımcılık yapma, otizmliye engel yaratma. Her çocuk farklı renkleri ile yaşamda yer almayı hak eder. “İfadelerine yer verildi.

OTİZM BELİRTİLERİ NELERDİR?

Otizmin en yaygın belirtileri arasında ses çıkarma konusundaki gecikmedir. 6 ila 12 ay arasında otizmli bebeklere ismiyle seslenildiğinde tepki vermez ya da seslen kişiyi duymazlıktan gelircesine bir tavır sergiler. 10. ay itibariyle el işaretleri ile iletişim kurmaz. Bazı durumlarda el işareti yapmak için ebeveyninin elini kullanır.

Çoğunlukla göz teması kurmaz ve mimik kullanmaz. Ebeveyninin kucağına gitmek istediğinde ona doğru uzanmaz ya da tipik olarak ellerini yukarı doğru kaldırmaz. Ellerini çırpmak, parmak şıklatmak ya da sallanmak gibi hareketleri tekrar eder. Beden dili kullanıldığında çoğunlukla sert ve kabadır. İki yaşında 50'den az sözcük çıkarır ya da hiç konuşmaz. Cümle kurabilse de tek kelimeyle iletişim kurmayı tercih eder. Otizm belirtileri; iletişim, sosyalleşme, davranış ve duyusal alanlarda farklı olarak incelenebilir.

Kaynak: Eskisehir.net Haber Merkezi