Bulaşık makinesi deterjanını evde yapabilirsiniz: İşte az bilinen yöntem Bulaşık makinesi deterjanını evde yapabilirsiniz: İşte az bilinen yöntem

AK Parti Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nebi Hatipoğlu, kentsel dönüşüm konusuyla ilgili açıklamada bulundu.

Hatipoğlu açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

"5 yılda en az 25 bin konutu yenileyeceğiz"

"Kentsel dönüşüm ile yeni imar planlarıyla kentimizde büyük bir yenilenme başlatacağız. Mevcut yönetim de “kenti ranta teslim etmeyeceğiz” diyor. Size bu işin aslını basit şekilde anlatmak istiyorum.

İlk söyleyeceğim, 1 karış bile verimli tarım arazisini imara açmak gibi bir planımız yok. Özellikle mevcut yönetimin yaptığı Kızılyer gibi kentimizin içinde kalmış son yeşil alanı yapılaşmaya açmak gibi bir ihanetimiz Eskişehir’e asla olamaz.

Kenti büyütmekten, imar sınırlarını genişletmekten bahsetmiyoruz. Kentimizdeki 1999 öncesi yapılmış sağlıksız, dayanıksız konut stoğunu yenilemek amacındayız.  Mevcutta 10 mahallemizde zaten ilan edilmiş bir kentsel dönüşüm bulunmakta. Bununla yaklaşık 3 katı alanda sıra beklemektedir. Bunun en önemli nedeni deprem bölgesinde bulunan ve içinden fay hattı geçen kentimizin risk içermesinden kaynaklı.

6, 6.5 bir deprem bile zemin sıvılaşması nedeniyle yıkım etkisinin aynı Hatay’daki gibi çok yüksek olacağını tahmin etmekteyiz. En azı 45 bin vatandaşımızın çocuklarıyla hayatı açıkça tehlikededir. Bu olası tehdidin dışında 200 bin üzerindeki vatandaşımızın yaşadığı alanlarda ise konut stoğu çağ dışı, çok eski ve  risklidir.

Yeşiltepe, Esentepe, Fevziçakmak, Gündoğdu, Emek, Huzur, Erenköy ve daha birçok mahallemizi için yapılacak imar düzenlemesiyle, yatay mimariyle en çok 4-5 kata kadar izin verilmesi hızlıca bölgeyi yenileyecek.

Asrın felaketi 6 şubat depremleri hala hafızalarımızda.

Belediyeye ve devletimize de park alanları, hastaneler, okullar yapmak, alt yapıyı yenilemek için fırsat tanıyacak. Şehrimizdeki bu yenilenme kent ekonomimize de inanılmaz büyük fırsatlar getirecek. 5 yılda en az 25 bin konutu yenileyeceğiz."

Kaynak: Bülten