2019 yerel seçimlerinde AK Parti Tepebaşı Belediye Başkan Adayı olan ve yaklaşık 91 bin oy alan Hasan Tuç’un ismi son günlerde AK Parti Eskişehir İl Başkanı olarak konuşulmaya başlandı. Genel merkeze görüşmeye çağrıldığı söylenen Hasan Tuç, Eskişehir Net’ten Meltem Karakaş’a konuştu. Genel merkez tarafından arandığını ifade eden Tuç, şu an için işlerinin yoğun olduğunu belirttiğini bu nedenle gitmediğini kaydetti.

“ŞU ANDA ÖYLE BİR ŞEY DÜŞÜNMÜYORUM”

Şu an için il başkanlığı düşünmediğini söyleyen Hasan Tuç, “Spekülasyon.  Şu anda öyle bir şey düşünmüyorum. Bu konuda arayanlar var ama bu dönemde işlerimin yoğunluğu var. Görüşme yapmadım. Aradılar ama ben gitmedim. Şu anda düşünmüyorum, işlerim çok yoğun gerçekten. Beni aradılar ben affımı istedim şu anda düşünmüyorum. Önce kendi işlerimizi bir toparlayalım. Siyaset ekiple yapılır. Yerel seçimlerde iyi bir simülasyonumuz vardı ama olmadı. Arkadaşlarımızı destekledim ben” dedi.

“İL BAŞKANI ŞU AN DEVAM EDECEK GİBİ GÖZÜKÜYOR”

İlçe başkanlarının 450 bin nüfusu temsil etmediğine dikkat çeken Tuç, “AK Parti’nin kendini güncellemesi lazım. Genel merkez düzeyinde arayan yetkililere ben söyledim. Dinamik teşkilatların oluşması lazım. Çünkü halktan koptuk. Balık baştan kokar. Bu işi adam gibi yapacak insanlar olması lazım. Dinamik teşkilatlarda başkanlar önemli. Oraya getirdiğin ilçe başkanı 450 bin nüfusu temsil edecek. Ediyor mu? Yok. Onun adamı, bunun adamı. Mülakatlar da öyle. Partiyi biz böyle kurmadık. Tabandan hareketin gelmesi lazım. Tabandan değil tepeden gelince olmuyor. Başladığımız zamanla şu an arasında fark var. İl başkanı da şu an devam edecek gibi gözüküyor” diye konuştu.

“ÖZGÜL AĞIRLIĞI OLAN İNSANLAR LAZIM”

Eskişehir’de özgül ağırlığı olan insanların olması gerektiğini ifade eden Tuç, “Böyle değildi bu parti. Özgül ağırlığı olan isimler vardı partimizde. Çok silik, sönük insanlarla olmaz. Son seçimde çok üzüldüm bem. Partiye emek veren 2 bine yakın insanı aradım. Çok büyük hayal kırıklığı yaşadım. İnsanlar çok kopmuş. Destek istedim, seçimlerde toparlayayım dedim. İnsanlar örselenmiş” şeklinde konuştu.

“BAŞARISIZ OLMUŞ EKİP TEKRAR TEŞKİLAT DEĞİŞTİRİYOR”

“Başarısız olmuş ekip tekrar teşkilat değiştiriyor, gelecek yıllara hazırlıyor. Burada bir sıkıntı var” diyen Tuç, “Zihni Bey bırakacağı zaman uğraştık ama başarılı olamadık. Kendi kurduğumuz partide komik komik insanların pazarlıklarına şahit olduk. Aynı serüveni yaşamak istemiyorum. Benim orada çok emeğim var. Benim 100 bin tane oyum var. Oradaki üç beş tane ne olduğu belli olmayan adamın maymunu olamam. Bizi itibarsızlaştırdıklarında partiyi itibarsızlaştırıyorlar. Tepebaşı’nda bu oyu alan var mı? Bunu parti yetkililerine de ifade ettik. Format mı atılacak, kan değişikliği mi olacak? Gitmesi gereken adamlar ilçe başkanlarını değiştiriyor. Başarısız olmuş ekip tekrar teşkilat değiştiriyor, gelecek yıllara hazırlıyor. Burada bir sıkıntı var. Bunu parti sözcülerine de ifade ediyoruz. Memlekete güzel hizmetler yaptı cumhurbaşkanımız. Duruşuyla çok şeyler kazandırdı bu ülkeye. Birlik beraberliğe ihtiyaç var. Partiden kopan nitelikli insanları toparlamalıyız. Biz bu partiyi böyle kurmadık. İnşallah hayırlısı olur. Biz kamplaşarak bir yere varamayız. İnşallah tekrar güzel şeyler olacak” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Meltem Karakaş