Çocuk sahibi olmak isteyen tüm anne adaylarının eğer düzenli olarak kullanmakta oldukları bir doğum kontrol hapı varsa bu ilaçları en az 3 ay kadar önce bırakmış olmaları gerekmektir.

Hamileliğe Hazırlıkta Folik Asit Kullanıma Ne Zaman Başlanmalı?

Gebe kalmak isteyen anne adayları en az üç ay öncesinden kullanmakta olduğu bir doğum kontrol hapı varsa bırakmalıdır. Hap kullanımını durdurduktan sonra ise üç aylık süreçte folik asit kullanımına başlamalıdırlar. Ayrıca başlamış oldukları folik asit kullanımını doğum sonrasındaki ilk üç ay boyunca da kullanmaları gerekmektedir.

Folik asiti doktor tavsiyesine uygun olarak kullanan bir anne, bebeğinin sinir sisteminde oluşma riski olan tüm problemleri yüzde 80 oranla azaltır.

Hamile Kalmak İçin En Uygun Dönem Ne Zamandır?

Hamile kalmak için en uygun olan dönem yumurtlama dönemidir. Planlı bir hamilelik için bu süreç çok iyi bir şekilde takip edilmelidir. Regl dönemini rutin olarak 28 günde bir yaşayan bir kadının yumurtlama dönemi ise regl başlangıcından 14 gün sonrasıdır. Anne adayı için regl bitiminden 14 gün sonrası ve 14 günden önceki 3 gün hamilelik için en sağlıklı ve en uygun olan zamandır. Anne adayı yumurtlama dönemini vücut ısısını kontrol ederek de bulabilir. Normal şartlardaki vücut ısısı anne adayı yumurtlamadan 24 saat önce hemen hemen yarım derecelik bir düşüşe uğrar ve yumurtlama gerçekleştikten sonra yeniden normal sıcaklığına döner.