Geçtiğimiz hafta tarihin en yüksek seviyesine ulaşan gram altın, yatırımcılar tarafından yakından takip ediliyor ve birçok kişi için önemli bir yatırım aracı konumunda.


KOTA GELMİŞTİ

Ancak gram altın ile ilgili bomba bir iddia geldi. Altın ve piyasalar uzmanı İslam Memiş, gram altın hakkında yürekleri ağza getirecek haberi verdi.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından değişen ekonomi yönetiminin sonrasında Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından alınan kararlar çerçevesinde altın ithalatına yönelik yeni sınırlamalar getirildi. Sınırlama ile beraber altın üretimine ilişkin de kota uygulaması hayata geçirildi.


22 AYAR YASAKLANACAK!

Bu gelişmelerin ardından altın sahiplerini korkutacak haberi Kapalıçarşı'nın nabzını tutan ekonomist İslam Memiş verdi.

Altın ve Piyasa uzmanı Memiş, 2024 yılı içerisinde altın işlemlerine yönelik kısıtlamaların devam edilmesini beklediğini ifade etti. Memiş, sıradaki adımın 22 ayarlık 1 gram altın üretimine dair yaşanacağını belirtti.

Bu sınıfın altına giren gram altınların üretiminin yasaklanacağını belirten İslam Memiş, halihazırda yalnızca darphane tarafından devam eden altın üretimi nedeniyle piyasada yaşanan arzın, talep karşısında yetersiz kaldığını söyledi.

Bu konuya dikkat çeken Memiş, yetkililerin altın başta olmak üzere emtialar üzerindeki kısıtlayıcı hareketlerini ise 'büyük bir hata' olduğunu aktardı.


Not: Burada yer alan değerlendirmeler yatırım kapsamında değildir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir. 

Kaynak: Haber Merkezi