Gram altın fiyatlarının 2500 TL'yi bulması üzerine kuyumcularda altın sıkıntısı yaşanmaya başlandı. Vatandaşların altın alım talebine yetişebilmek için darphaneler çifte mesai uygulamasına geçti.

Piyasada yaşanan son gelişmeye göre, piyasada dolaşan bazı altınlar kuyumcular tarafından geri alınmıyor.

Gram Altın 12-2

ALTIN BİRİKTİRENLER DİKKAT

2024 yılının ilk günlerinden itibaren altın fiyatlarında yaşanan yükseliş hem piyasaları hem de vatandaşları memnun ediyor. Son dönemin yükselen yıldızı olan ve güvenli liman olarak tabir edilen gram altına karşı kuyumcular vatandaşları  uyardı. 

Altın borcu olan ve altın biriktirenler dikkat! Kuyumcular bu altına karşı vatandaşları uyardı.

YENİ MARKALAR PİYASADA

Piyasada meydana gelen altın sıkıntısının etkileri artık açığa çıkmaya başladı. Gram altın sahiplerine ekonomistlerden bir uyarı geldi. Altın alanında yeni bir dönem başlarken, dolandırıcılara açıkça fırsat doğdu. Özellikle İstanbul'un Kapalıçarşı bölgesinde yaşanan altın sıkıntısıyla birlikte, piyasaya yeni markalar sunuldu.

SERİ NUMARASINA DİKKAT

Ünlü ekonomist Turhan Bozkurt'un son sosyal medya paylaşımına göre, Kapalıçarşı'da gram altın sıkıntısıyla birlikte, tanınmış markaların yerini başka markalar aldı. İAR, İstgold ve Nadir Metal gibi bilindik markaların yerine farklı markalar geçtiği belirtildi. Seri numarası ve sertifika kodu bulunmayan paketlenmiş altınlar da bulunuyor.

Seri numarası ve sertifika kodu olmayan altınlar müşteriler arasında endişe yaratıyor. Kuyumcuda gram altın alan müşteriler, bu eksikliklerle karşılaştıklarında, esnafa "Seri numarası yok mu?" diye sorduklarında, Turhan Bozkurt'un paylaşımına göre, "Biz sizi tanıyoruz, bu yeterli. Sorun yok." cevabı aldıkları belirtildi.

Kaynak: Eskisehir Net Haber Merkezi