Bizim buralarda AK Partilileri pek sevmezler! Bizim buralarda AK Partilileri pek sevmezler!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Aile ve Gençlik Fonu, aile müessesesini destekleme, güçlendirme, gençlerin sosyal risklere karşı korunması ve gelişimlerini destekleme amacını taşıyor. Fonun yönetim kurulu, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı başkanlığında, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı ile Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısından oluşacak.

Kurul kararları oy çokluğu ile alınacak, bakan yardımcıları ilgili bakanlar tarafından görevlendirilecek. Yönetim kurulu, Fon'dan kaynak aktarımı yapılacak projeleri, aktarılacak kaynak tutarını ve harcama programlarını belirleme yetkisine sahip olacak.

Kanun kapsamında, yeni evlenecek gençlere faizsiz 150 bin lira kredi verilmesi öngörülüyor. Kredi, ilk 2 yıl ödemesiz, 4 yılda geri ödeme şartıyla verilecek. Fon'un başvuruları internet üzerinden yapılacak, ve kredi miktarı her yıl artacak.

Uygulama, pilot bölge olarak 6 Şubat depremlerinden etkilenen illerde başlayacak ve ardından Türkiye genelinde yaygınlaştırılacak. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, sosyal medya hesabından, "Aile ve Gençlik Fonu Kurulması Hakkında Kanun, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Attığımız her adımda aile müessesesini güçlendirmeye ve gençlerimize destek olmaya devam edeceğiz. Hayırlı olsun." mesajını paylaştı.

Kaynak: Eskişehir Net Haber Merkezi