Merkez Bankası'nın son faiz kararının ardından mevduat faizi getirilerinde rekabet başladı. 

Bankalar, 32 günlük mevduat için müşteri çekmek amacıyla yıllık yüzde 42-45-47-49 arasında faiz oranları sunuyor. Merkez Bankası'nın verilerine göre, en yüksek faiz oranı 3 aylık mevduat için kaydedildi.

Örneğin, 100 bin liralık bir mevduat hesabı için sunulan yüzde 45 faiz oranıyla bir yıllık bir dönemde yaklaşık 155 bin TL getiri elde edilebilir.

MERKEZ BANKASININ KARARI

Merkez Bankası politika faizini yüzde 45'e yükseltti. Bununla birlikte piyasadaki likiditeyi yüzde 45 faiz oranıyla çekerek depo alım ihaleleri düzenlemeye başladı.

Bankaların yüksek faiz nedeniyle yeni kredi vermekte zorlandığı dönemde bankalara yönelik olarak destek olan depo alım ihaleleri mevduat faizlerindeki yüksek duruşu korumaya yönelik çabaları da ortaya çıkarıyor.

Sdf Eskişehir Mevduat 1

100 BİN LİRAYA BU FAİZ VERİLİYOR

100 bin lirasını 1 yıl boyunca her ay anapara+faiz yenileyerek mevduata yatıran birisi yüzde 45 yıllık faizle yıl sonunda parasını 155 bin 545 liraya yükseltebiliyor. Bu tutardan yüzde 5 oranında stopaj kesintisi gerçekleştiriliyor. Böylece kümülatif getirisi yüzde 55.41 olmuş oluyor.

MEVDUAT GETİRİLERİ ENFLASYONLA YARIŞIYOR

Yüzde 45 yıllık mevduat faizinin 1 yıldaki kümülatif getirisi yüzde 55 olsa da enflasyon yüzde 64.77 olarak gerçekleşti. Böylece mevduat faizi 9.77 puan negatif reel getiri sağlamış oluyor. Enflasyondaki düşüşle birlikte mevduat faizinin getirisinin yükselmesi bekleniyor.

Tl 3-2

REZERV ORANLARI GERİLEDİ

Merkez Bankası'nın rezerv oranlarını detaylı olarak açıkladı. Merkez Bankası'nın geçtiğimiz haftaki verilere göre brüt döviz rezervleri 931 milyon dolar azaldı. Merkez'in brüt rezervleri 138 milyar 90 milyon dolardan 137 milyar 159 milyon dolara geriledi.

Kaynak: Hakan Türktan