Türk Ticaret Kanunu ve diğer yasal düzenlemelerde yapılan değişikliklere dair 7511 sayılı yasa Resmi Gazete'de yayımlandı. Bu kapsamda, yasa, stokçulukla mücadelede daha ağır cezalar getiriyor, şirketlerin sermaye yapısını güçlendirmeleri ve ürün ihtisas borsalarına ilişkin düzenlemeler yapıyor.

FAHİŞ FİYATLARA DAHA AĞIR CEZALAR Yapılan yasal düzenlemeyle, üretici, tedarikçi ve perakendecilerin oluşturduğu fahiş fiyat artışlarında, her türlü uygunsuzluk için 100 bin TL'den başlayarak 1 milyon TL'ye kadar idari para cezası öngörülüyor. Ayrıca, piyasa dengesini bozan faaliyetler için 1 milyon TL'den başlayan cezalar, 12 milyon TL'ye kadar çıkabiliyor.

Yasa ile şirketlerin sermaye yapılarını güçlendirme zorunluluğu getiriliyor. AŞ ve limited şirketler, belirlenen süre içinde sermaye artırımı yapmazlarsa, ticari faaliyetlerini sonlandırma sürecine giriyorlar.

Ürün ihtisas borsaları ve bu borsalar tarafından yetkilendirilen kuruluşların mali sorumlulukları, belirlenen limitler ve alınacak teminatlar ile sınırlı tutulacak. Garanti fonları, özel düzenlemelerle koruma altına alınacak.

Tüketicinin korunması amacıyla, belirli yükümlülüklere uyulmaması durumunda, uygulanacak idari para cezaları da artırıldı. Satış sonrası hizmetlerde yeterlilik belgesi almayanlar, eksik hizmet sunanlar ve diğer aykırılıklar için ciddi miktarda cezalar öngörülüyor.

Kaynak: Eskisehir Net Haber Merkezi