Deprem Semineri'nde konuşan Japon Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki, yapı denetiminin zorunlu hale gelmesi gerektiği konusunda önemli bir uyarıda bulundu.

Moriwaki, Türkiye ve Japonya'daki deprem felaketlerini önleme stratejilerindeki farklılıkları ele aldığı sunumunda, Türkiye'nin geçmişteki depremlerini inceledi.

Yapı denetimi, sismik izolatör, eğitim ve tatbikat konularına odaklanan Moriwaki, önceden alınması gereken tedbirlerin önemini vurgulayarak yaşam üçgeninde bulunması gereken malzemeler hakkında bilgi verdi.

Programda Yoshinori Moriwaki, 12 Kasım Düzce depremi anısına iki ülke arasındaki deprem felaketlerini önleme farklılıkları başlıklı sunumunu katılımcılarla paylaştı. Türkiye ve Japonya’daki fay hatları hakkında bilgiler paylaşarak sunumuna başlayan Yoshinori Moriwaki, Türkiye’nin geçmişte yaşadığı depremlere değindi.

Türkiye ve Japonya’nın depremlerinden bahseden deprem uzmanı Moriwak, Türkiye’nin en büyük depreminin 7.9, Japonya’nın en büyük depreminin şiddetinin ise 9.0 olduğunu ifade etti. 

Yapı denetiminin zorunlu hale gelmesi, sismik izolatör, eğitim ve tatbikat konularından söz eden Moriwaki, önceden alınması gereken önlemlerin önemi üzerinde durarak, yaşam üçgeninde yanımızda bulunması gereken malzemeler konusunda da bilgiler aktardı.

Son olarak Afet Yönetimi hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan Yoshinori Moriwaki’ye, Düzce Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Öğretim Görevlisi Büşranur Güleç Demirel plaket, DÜMİTO Topluluk Başkanı Benan Aydemir teşekkür belgesi takdim etti.

Kaynak: İ.H.A.