Kira zam oranlarında yeni düzenleme yapıldı ve 2 Temmuz itibarıyla kira zam oranı üst sınırı yüzde 65.07 olarak belirlendi.

TÜİK’in açıkladığı enflasyon verileriyle bu oran netleşti ve iki yıldır uygulanan yüzde 25 zam sınırı kaldırıldı.

İstanbul’da ortalama ev kiraları 20 bin TL'yi aşmış durumda ve bu yeni oranla birlikte kiracılar, mevcut kiralarına 13 bin TL daha ekleyerek 33 bin TL ödemek zorunda kalacak.

Ev sahipleri, bu yeni zam oranını dikkate alarak kiralara zam yapabilecek ve bu da kiralık ev ilanlarının artmasına neden olabilir. Bu düzenleme, kiracılar ve ev sahipleri için yeni bir ekonomik dönemi işaret ediyor.

İki yıldır yüzde 25 oranında uygulanan kira zam oranı değişti, yeni rakam ortaya çıktı. Artık ev sahipleri yüzde 25 oranını değil, yeni oranı dikkate alarak kiraya zam yapabilecek.

TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verileri ışığında 2 Temmuz’da şekillenen yeni kira zam oranında üst sınır değişerek yüzde 65.07 oldu.

Endeksa verilerine göre İstanbul’da ortalama ev kiraları 20 bin TL seviyesine ulaştı ve hatta geçti. Bu durumda 20 bin TL ev kirası veren bir kiracı, yeni dönemde yüzde 65’lik zam oranıyla birlikte 13 bin lira daha fazla kira ödeyecek.

Böylece 20 bin TL kirası bulunan kişiler bundan böyle 33 bin TL kira ödemek zorunda kalabilirler.

Ev sahipleri, kiralara zam yapmak için bu sebeple 2 Temmuz’u dört gözle bekliyordu. Böylece kiralık ev ilanlarında bir artış görüleceği ve en yüksek fiyatlardan kiracı aranacağı ileri sürüldü.

Kaynak: Haber Merkezi