Ünlü ekonomist Selçuk Geçer, konut piyasasındaki gerçekleri ortaya koyarak, mevcut verilerin doğru bir görüntü sunmadığını belirtti.

Konut almayı planlayanlara uyarılarda bulunan Geçer'e göre, konut sahibi olma arzusundaki artış, gerçek durumu yansıtmıyor.

Ayrıca, ev fiyatlarının aşırı yükselmesi ve yaşam maliyetlerindeki artış, konut piyasasındaki dengesizliği etkiliyor.


KONUT SAHİBİ SAYISI AZALDI!

TÜİK verilerine göre; 2023 yılında, oturulan konuta sahip olanların oranı bir önceki yıla göre 0,5 puan azalarak yüzde 56,2 olarak kaydedildi. Kirada yaşayanların oranı %27,8, lojmanlarda ikamet edenlerin oranı %0,9 ve kendi evinde oturup kira ödemeyenlerin oranı ise %15,1 olarak tespit edildi.,


HAYAL EDİLEMEZ HALE GELDİ

Ünlü ekonomist Selçuk Geçer, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Geçer, TÜİK'in açıkladığı konut verilerinin aslında enflasyon gibi gerçeği yansıtmadığını belirtirken, "Oturulan konuta sahip olanların oranı geçen yıla göre 0.5 puan azalmış. 

Bana göre, bu yaklaşık olarak yüzde 2 civarında bir azalışa denk geliyor. Kısacası, insanlar artık ev alamıyorlar. Bu verilerin son derece itidalli ve gerçek dışı olduğunu düşünüyorum. 

Çünkü benzer şekilde enflasyonda olduğu gibi, gerçekte çok daha yüksek bir rakam söz konusu. Avrupa'da beyin cipi geliştirilirken, biz yanlış verilere rağmen yoksulluğun artmaya devam ettiğini görüyoruz. Türkiye'de insanlar konut almayı artık hayal bile edemez hale geldi." şeklinde konuştu.

Kaynak: Haber Merkezi