ETOS’un web sitesinde ‘biz kimiz’ bölümünde “Demokrasinin önemli unsurlarından biri olan sivil toplum kuruluşlarının kamuoyunda bilinçlendirme, birlik ve beraberlik, toplumsallık gibi önemli işlevsel görevleri vardır. Ve özveriyle çalışmak zorundadırlar” ifadeleri yer alıyor. Tanıtım yazısı şöyle devam ediyor: “Çağdaş uygarlığı yakalamak isteyen toplumlar sanat ve estetiğe önem vermek zorundadır. Çünkü sanat, bireyin ve toplumun düş gücünü artırır. İnsan yaşamının gereklerinden biri olan sanat, insanın insanla iletişimini ifade ettiği gibi, aynı zamanda doğayı ve toplumu da anlatır. Bir toplumun ortak duygu ve düşüncelerini yansıtır.

Tüm sanat dallarında üretimde…

Eskişehir Toplum ve Sanat Derneği olarak bizler de tüm sanat dallarında üretimde bulunmayı; üretenlere katkı ve destek vermeyi; düzenlediğimiz kültürel ve sanatsal etkinliklerle sanatı günlük yaşamın içerisine katmayı; kişisel gelişim, dayanışma, toplumsal olayları sanat yoluyla ifade ederken, toplumsal farkındalık ve sorumluluk oluşturmayı ve harekete geçirmeyi, sanatçının emeğinin takdir edilmesinde bir aracı olarak toplumsal sorumluluk bilincini yerine getirmeyi amaçlıyoruz.

Hassas grupların katılımı için çaba

Cumhuriyet kazanımları ve değerleri doğrultusunda sanatın her alanında çalışmalar yapmak amacıyla kurulmuş bir derneğiz. Bu kapsamda, birçok sivil toplum kuruluşu ile birlik ve dayanışma içinde amaca uygun faaliyetler düzenledik. Yaptığımız çalışmalarda, gerek yerel gerek ulusal alanda sanatçı tanıtımlarına yer verdik. Kentte ve kırsalda çocuklar, kadınlar, dezavantajlı gruplar, yaşlılar ve gençler gibi toplumun her kesimine hitap ederek ortak çalışmalarla festivaller, sergiler, film gösterileri, şiir dinletileri, konserler ve tiyatral gösteriler, sokak ve sahne etkinlikleri, gerçekleştirdik. Bu amaçlarımızı gerçekleştirirken toplumun her kesimini çocuklarımızı, gençlerimizi, kadınlarımızı, engelli bireylerimizi, hassas gruplarımızı bu çalışmalarımızın içine katmak için çaba göstermekteyiz.”
ETOS yöneticisi Avukat Hüseyin Akçar “ETOS Olağan Genel Kurulunu gerçekleştirdik. Yeniden Başkanlığa seçilen Nihal Bağcı ve değerli yönetim kuruluna başarılar diliyorum” dedi.

Kaynak: Eskisehir.net Haber Merkezi