Yeni yıla güzel beklentilerle hazırlanan vatandaşlar, 2023’ü ağırlıklı olarak evlerinde karşılayacaklarını bildirdi. Eskişehirliler, bunun sebebini “ekonomik sıkıntılar” olarak gösterdi.

Yeni yılın yaklaşmasıyla vatandaşlar, 2023’ü karşılamak için hazırlıklara başladı. Yılbaşında çeşitli yerleri tercih eden yurttaşlar, bu sene ağırlıklı olarak evlerinde aileleriyle vakit geçireceklerini söyledi.

Konuyu eskisehir.net mikrofonuna değerlendiren vatandaşlar, hayat pahalılığının yılbaşını dışarda geçirmeye imkan tanımadığını ifade etti. Eskişehirliler, yeni yılın güzel geçmesini umduklarını kaydetti.

“Yılbaşı planı yapacak para yok”

Yılbaşı kutlamak için ekonomik durumunun yeterli olmadığını belirten 64 yaşındaki Hilmi Evin, “Bizde yılbaşı planı yapacak ne para var ne de gelecek var. Toplum adına konuşmam gerekirse kimsenin parası yok. Ekonomi çok kötü… Bu nedenle üzüntülüyüz. Yılbaşı için de bir şey düşünemiyoruz, eskidenmiş o kutlamalar… Eskiden mısır veya kestane yerdik ama şimdi onları da alamıyoruz. Yine de Türkiye büyük bir ülke. Bunların da üstesinden geleceğimize inanıyorum. Yeni yılda en büyük beklentim sağlık ve ekonomik sorunların ülkemiz adına ortadan kalkması. Enflasyonun düşmesi ve şu an çektiğimiz sıkıntıların giderilmesini istiyorum” ifadelerini kullandı.

“Yılbaşını dışarıda kutlamayı istemem”

Yurtta kaldığını söyleyen 19 yaşındaki Helin Yaş, “Bu nedenle zaten dışarı çıkamıyorum. Yurttta arkadaşlarımla zaman geçirmeyi, sohbet etmeyi ve oyunlar oynamayı planlıyoruz. Zaten burada zaman geçirmek için başka bir seçeneğimiz bulunmuyor. Yılbaşını dışarıda kutlamayı zaten istemezdim. Hayat pahalılığı nedeniyle dışarıda yılbaşı kutlamak bizim için zor olurdu” diye konuştu.

“Yeni yılı eğlenerek karşılayacağım”

Yılbaşında arkadaşlarıyla vakit geçireceğini söyleyen 18 yaşındaki Ali Salih Ersöz, “Arkadaşlarımla kafe veya başka bir mekanda buluşacağız. Oturup sohbet etmeyi planlıyoruz. Yeni yılı birlikte vakit geçirerek, eğlenerek mutlu bir şekilde karşılamak istiyoruz. 2023’ün bizlere güzellikler getirmesini umuyorum. Mutlu bir şekilde karşılayacağımız yeni yılın da aynı şekilde ilerlemesini umut ediyorum” bilgisini verdi.

“Ailemle keyifli vakit geçireceğiz”

Yeni yılı ailesiyle evde karşılamayı planlayan 17 yaşındaki Arda Kanlı, “Planım ailemle evde sıcak ve keyifli bir vakit geçirmek…  Kar yağışı olmadığı için tam yılbaşı gibi hissettirmemesi üzücü… Ailemle sanatla ilgileniyoruz. Birlikte yılbaşı hakkında bir çalışma hazırlayacağız. Birlikte çam ağacı süslemesi yapacağız. Yılbaşı süresinde genellikle birlikte yeni çalışmalar yapmakla ilgileneceğiz diyebilirim” yorumunu yaptı.

“Evde ders çalışacağım”

Yeni yıla ders çalışarak girmesi gerektiğini belirten 17 yaşındaki Seçil Hellaç, “Ben 12. Sınıf öğrencisiyim. Türkiye’de çok çalışmadan bir şey olmuyor. Bu nedenle ders çalışmam gerekli… Tıp okumak istiyorum bu nedenle çok çalışmam gerekiyor. Ders çalışmak dışında ailemle oturup biraz televizyon seyredebilirim.  Bunlar dışında başka bir şey yapmayı planlamıyorum” dedi.

“Müslümanlar yılbaşı kutlamamalı”

Müslümanların yılbaşı kutlamasının günah olduğunu savunan 52 yaşındaki Raman Kapaklıkaya ise “Ben Müslüman olduğum için yılbaşı kutlamıyorum. Yılbaşı kutlamalarını Müslümanların yapmaması gerektiğine inanıyorum. Bu, Hristiyanların bayramı… Bırakalım sadece onlar kutlasın. Yılbaşını kutlayan Müslümanlar günaha giriyorlar… Bence yol yakınken dönsünler. Bizim bayramımız var. Biz Müslümanlar dini bayramlarımızı kutlamalıyız” ifadelerini kullandı.