Korkutan uyarı geldi! Afrika'dan Eskişehir'e tekrar geliyor: 1 hafta etkili olacak Korkutan uyarı geldi! Afrika'dan Eskişehir'e tekrar geliyor: 1 hafta etkili olacak

81 il, 973 ilçe ve 390 belde belediye başkanı ile 50 bin 336 muhtarın belirleneceği seçimlerde, il genel meclisi üyeliği ve belediye meclis üyeliği seçimleri de gerçekleştirilecek.

Eskişehir'de seçmenler "büyükşehir belediye başkanı", "belediye başkanı", "belediye meclis üyeliği" ile "muhtarlık ve ihtiyar heyeti" için oy kullanacak.

Kimler oy kullanabilecek?

18 yaşını doldurmuş ve seçmen kütüğünde kaydı bulunan her Türk vatandaşı oy kullanabilecek. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün Adres Kayıt Sistemi ile Kimlik Paylaşım Sisteminden alınan verilerle oluşturulan seçmen kütükleri sürekli güncelleniyor.

Seçmen Bilgi Kağıdı Nedir?

Seçmen bilgi kağıdı, oy kullanacağınız yer ve sandık numarasını gösteren bir belgedir.

Nerede Oy Kullanacaksınız?

•    Seçmen bilgi kağıdınızdan: Kağıdınızda oy kullanacağınız yer ve sandık numarası belirtilecektir.
•    YSK internet sitesinden: https://secmen.ysk.gov.tr/secmen-yurtici adresinden T.C. kimlik numaranızı ve doğum tarihinizi girerek sorgulama yapabilirsiniz.
•    e-Devlet'ten: https://www.turkiye.gov.tr/ adresinden "Yurt İçi Seçmen Kaydı Sorgulama" hizmetiyle sorgulama yapabilirsiniz.
•    YSK Seçmen Sorgulama Mobil Uygulaması: Android ve iOS cihazlara indirilebilen uygulamadan sorgulama yapabilirsiniz.
•    YSK Çağrı Merkezi: 444 9 975 numaralı telefonu arayarak bilgi alabilirsiniz.

Bilgi Kağıdı Yanımda Olmasa da Oy Kullanabilir miyim?

Bilgi kağıdınız olmasa da oy kullanabilirsiniz. Yukarıdaki yöntemlerden birini kullanarak oy kullanacağınız yer ve sandık numarasını öğrenebilirsiniz.

Kaynak: Eskisehir.net Haber Merkezi