Kuryeler özlük hakları için dernekleşme kararı aldı Kuryeler özlük hakları için dernekleşme kararı aldı

Artan hayat pahalılığı nedeniyle geçim sıkıntısı yaşayan ve temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan vatandaşların büyük bir kısmı kredi kartına yüklenmeye başladı. Bireysel kredi kartı borçları bir haftada yüzde 2,8 artışla 1 trilyon 206 milyar 915 milyon TL’ye yükseldi. “Kredi kartı kullanıyor musunuz?” diye sorduğumuz Eskişehirli vatandaşlar, “Param da yok borcum da yok. Kredi kartı kullanmıyorum. Varsa harcıyorum yoksa harcamıyorum. Şu anda ülke komple kredi kartına mahkum aslında” diye konuştu. 

Polat Takyettin
“Borcum yok ama borcu olanlar çok. Benim param yok ama o yüzden. Param da yok borcum da yok. Kredi kartı kullanmıyorum. Varsa harcıyorum yoksa harcamıyorum. Şu anda ülke komple kredi kartına mahkum aslında. Ama insanlar ne yapsın. Benim emekli maaşımla kredi kartı kullanılmaz.”

Mehmet Sert
“İki tane kredi kartım var. 500 liralık bir şey alıyorsun 750 lira ödüyorsun. Faizleri çok yükselttiler. İnsanlar 5 liraya su alıyor. Onu bile karttan çekiyor. Bu vaziyete düştü insanlar. Ben aşırıya gitmemeye çalışıyorum. Almamaya çalışıyorum. Evde olanla idare etmeye çalışıyorum. Onu alıyorsun, öbürüne yatırıyorsun.”

Vedat Kaşıkçı
“Kredi kartı borcum yok. Aman aman hiç kimseyi düşürmesin Allah. Biraz da kendimizde arayacağız. Bir tane kartım vardı. 3 yıldır kullanmıyorum. Hatta iade edeceğim. Allah hiç kimseye vermesin. Zor oluyor sonra ödemesi.” 

Kaynak: Meltem Karakaş