Çeyrek ve gram alanlara uyarı: Zarar etmek istemeyen bunu yapsın Çeyrek ve gram alanlara uyarı: Zarar etmek istemeyen bunu yapsın

Bakan Şimşek, ESO Başkanı Kesikbaş’a dijital ve yeşil dönüşüm ile model fabrika çalışmalarından dolayı teşekkür ederek, kutladı. 

Bakan Şimşek’in “Kalkınma Yerelden Başlar” sunumu öncesi konuşan ve Oda tarafından hazırlanan raporları sunan ESO Başkanı Kesikbaş, 6 madden oluşan ESO Üyesi üreticilerin taleplerini açıkladı. 

Öngörülebilir ekonomik ortam gerekli

Söz konusu talep ve isteklerin ESO ve bünyesinde bulunan Meslek Komitelerince oluşturulduğuna değinen ESO Başkanı Kesikbaş, bunların başında enerji, hammadde ve işçilik geldiğini söyleyerek, “Üretimde maaliyetlerimizi birinci dereceden etkileyen; enerji, hammadde, ve işçilik gibi girdiler üzerindeki doğrudan ve dolaylı vergiler ile diğer maaliyetlerin gözden geçirilmesi, yeni ve şeffaf bir sübvansiyon sistemi geliştirilmesi rekabetçiliğimizi sürdürmemiz açısından son derece önemlidir.  İmalat sektörünü etkileyen enflasyonist koşulların ve kur oynaklığının azaltılması, öngörülebilir bir ekonomik ortamın sağlanması beklenmektedir.” dedi. 

Düşük faizli, uzun vadeli finansman araçları şart

Konuşmasında enflasyona vurgu yapan Kesikbaş, “Enflasyon muhasebesinin özellikle sanayicilerin sermayelerini eksiltmeyen, nakit akışını bozmayan, tam tersine güçlendiren bir yapıya dönüştürülmesi gerekmektedir.” diye konuştu. 
İhracat, ikiz dönüşüm ve verimlilik odaklı sanayi yatırımları için düşük faizli, uzun vadeli finansman araçları geliştirilmesi gerektiğini ve finansmana erişim kolaylaştırılması yönünde istekleri olduğunu belirten Kesikbaş, “Mesleki eğitim merkezlerine İŞKUR tarafından sunulan teşviklerin tekrar aktif hale getirilmesi ve yeni nesil meslekler ile nitelikli insan kaynağı yetiştirmeye destek olunması talep edilmektedir.  Ayrıca Eskişehir’in ihracatı için çok önemli olan Eskişehir-Gemlik Limanı demiryolu bağlantısı hızlı bir şekilde tamamlanmalıdır.” dedi. 

Önemli kabiliyetlere sahibiz

Eskişehir sanayisi hakkında bazı önemli bilgileri de Bakan Şimşek ile paylaşan Kesikbaş, Odanın çalışmaları hakkında da açıklamalarda bulundu.  

Eskişehir Sanayi Odası ve üyelerinin birlikte yeni dönemde ihracat, yeşil dönüşüm, dijital dönüşüm, verimlilik, Ar-Ge ve tasarım alanlarında çalışmalarını hızla devam ettiğini dile getiren Kesikbaş, “Hayata geçirdiğimiz ciddi projeler ve sahip olduğumuz kabiliyetlerimiz var. ESO Model Fabrika, ESO Sürdürülebilir Yeşil Sanayi Birimi, ESO Akademi ve yine organize sanayi bölgemiz tarafından kurulan Özel Eskişehir OSB Teknik Koleji ve Megem Mesleki Eğitim Merkezi Eskişehir sanayisine güç katan unsurlardır. Kazandırılan bu kabiliyetlerin yanında, topluma dönük bir Sanayi Odası vizyonumuzla, Meslek Komitelerimizin, üyelerimizin ve çalışanlarımızın ihtiyaçlarını çözüm önerileriyle birlikte ortaya koyan raporlar hazırlıyoruz. ” dedi.

Kaynak: Bülten