AK Parti 1. Sıra Milletvekili Adayı olan Fatih Dönmez, Sedef Medya Grup Başkanı Cihan Yıldırım’a konuştu. Röportaj esnasında TOGG’u süren Bakan Dönmez, kent ve ülke gündemine dair soruları yanıtladı.
Dönmez, Eskişehir için şöyle konuştu: “Bir kere ben beş senedir bakanlık yapıyorum. Ondan öncede 2 buçuk yıl kadarda müsteşarlık yaptım dolayısıyla Eskişehir’in enerji ve tabii kaynaklar alanı ile ilgili tüm projeleri hem madencilik tarafı hem enerji tarafı zaten sürekli takip ettiğimiz alan birde tabi sağ olsun sayın vekillerimizde sık sık gelip gider hemşeri olmamız hasebiyle… Diğer alanlara da yine genel olarak hakimdik ama tabi 9 Nisan ile birlikte bakanlığımız dışındaki diğer alanlara da hızlıca zaten bir değerlendirdik.”


Potansiyeli oldukça yüksek bir kentimiz
“Bir check uptan geçirdik aslında birkaç gün mevcut vekillerimizden aldığımız bilgiler, sahadan gelen bilgiler, bürokrasiden gelen yapılan işlere dahil malumatlar neler yapabiliriz. Eskişehir’e nasıl değer katabiliriz? Süratle böyle bir swot analizi yaptık desek yeridir. Çünkü güçlü yönlerini, zayıf yönlerini, fırsatlarını ve risklerini değerlendirdik. Şunu gördük bir kere; Eskişehir, potansiyeli oldukça yüksek bir kentimiz. Zaten öyle tahmin ediyorduk da sayısal ve görsel olarak bunu desteklemiş olduk tezimizi ve inancımızı. Güçlü yönleri oldukça yüksek bir kent. Fırsatları, risklerinden çok fazla. Bu da demektir ki tam hamle yapma zamanı.”
 

Eskişehir 10 numara 5 yıldız bir yer 
“Aslında bizim o yaptığımız çalışmada güçlü yönlerinin içerisinde gerek sanayisinin güçlü tarafı alt yapısı itibariyle teknolojiye son derece aşina alışık seven bir yönü var Eskişehir’in. Genç nüfusu var. Bunun yanı sıra madenleri, yer altı kaynakları oldukça zengin bir kentimiz. Eti Maden’in bor işletmesi burada. Şimdi biz oradan lityumda üretmeye başlıyoruz. Nadir toprak elementleri keşfi yaptık ve geçtiğimiz yıl açıkladık. Dünyanın ikinci büyük sahası burada işte altın madenciliği var, lületaşı malum zaten bizim artık ulusal markamız. Limanlara ulaşım, kara yolu, demir yolu, hava yolu o anlamda bakınca Eskişehir 10 numara 5 yıldız bir yer. Pil ve pil teknolojileri ile önemli bir çekim merkezi olabilir.”