Gerçekleştirilen gastronomi fuarında gastronomi alanının önde gelen illeri arasında yer alan Eskişehir’in de tanıtımı yapıldı

Türkiye'nin Gastronomi ve Turizm alanındaki on iki bin profesyonel şefle, en büyük meslek gurubu STK temsilcisi olan Türkiye Aşçılar Federasyonu'na Türkiye'nin yedi bölgesinden derneklerin ve yurt dışından gelen ünlü şeflerin de katılımıyla festival yapıldı.

Bu gastronomi etkinliğinde, gastronomi alanının önde gelen illeri arasında yer alan Eskişehir’in de tanıtımı yapıldı. Eskişehir Aşçılar Derneği tarafından coğrafi işaretli Eskişehir ürünlerinin tanıtımı yapılarak, fuar alanını dolduran yerli ve yabancı katılımcıların beğenisine sunuldu. Fuar alanında Eskişehir’de yaşayan Kırım Tatarlarının yemek kültüründe yeri çok özel olan “Göbete böreği” ile, Sivrihisar’ın coğrafi işaretli ürünü olan, “Sivrihisar muska baklavasını” ikram edildi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan TAFED Genel Sekreteri ve aynı zamanda ESASDER Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kaya, Eskişehir’e ait yöresel özeliği olan tüm ürünleri Türkiye’nin en önde gelen fuarlarında ve gastronomi festivallerinde tanıtmaya devam edeceklerini beyan etti. Kaya, fuara  katılan tüm katılımcı şeflere ve “Gastro 26 Mutfak Akademisi” eğitmen ve kursiyerlerine, desteklerini esirgemeyen tüm firmalara, Eskişehir Aşçılar Derneği Yönetim Kurulu adına teşekkür etti.