Sahra Çölü üzerinden çöl tozu geliyor. Yurdun batısında yeni haftada toz taşınımı görülebilir.

Eskişehirliler dikkat: Bu dolandırıcılık tuzağına düşmeyin Eskişehirliler dikkat: Bu dolandırıcılık tuzağına düşmeyin

Türkiye'de meteoroloji yetkilileri, Kuzey Afrika'dan hareket eden bir hava olayının yaklaştığını ve etkisinin özellikle Marmara, Ege, Akdeniz ve İç Anadolu bölgelerinde yoğun olacağını duyurdu. Bu durum özellikle çöl tozunun ülkemize salı günü giriş yapmasıyla belirgin hale gelecek. Çöl tozunun salı günü Eskişehir'de görülmesi bekleniyor.

Libya üzerinden kalkan yoğun toz tabakası Salı günü akşamı Türkiye'de etkili olurken Cumaya kadar etkisini yoğun bir şekilde hissettireceği belirtildi. Afrika tozları nedeniyle Gözde yanma burun içerisinde batma gibi problemler yaşanabileceği belirtilirken toz alerjisi gibi problemi bulunan kişilerin tedbir alması gerektiğinin altı çizildi.

UYARILAR ART ARDA GELDİ!

Meteoroloji kaynakları, çöl tozunun bazı vatandaşlar için riskli olabileceğini belirtti. Özellikle migren, solunum ve kalp hastalığı olan kişilerin bu duruma karşı dikkatli olmaları gerektiği vurgulandı.

Uzmanlar ise bahar döneminde görülen toz taşınımının tarım için faydasına dikkat çekiyor. Ancak bahar alerjisi ve solunum rahatsızlığı olanların bu dönemde tedbiri elden bırakmaması tavsiye ediliyor.

Kaynak: Eskisehir.net Haber Merkezi