Yavuz Selim İlkokulundan yapılan açıklama şu şekilde; "6 Şubat Maraş Depremi, Türkiye’nin en büyük doğal afetlerinden biridir. 6 Şubat 2023 günü saat 04.17 de Kahramanmaraş’ta meydana gelmiştir ve toplamda 53.537 insanın hayatını kaybetmesine neden olmuştur. Bu nedenle, tüm yurtta olduğu gibi okulumuzda da 6 Şubat’ta anma etkinlikleri düzenlenmiştir.
Bu anma etkinlikleri kapsamında okulumuzda deprem tatbikatı yapılmıştır. Bu tatbikatla öğrencileriniz, deprem sırasında nasıl davranmaları gerektiğini ve kendilerini nasıl koruyabileceklerini öğrenmişlerdir. Ayrıca, depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımızın anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşu da farkındalık oluşturmuştur. Öğrencileriniz, hayatını kaybedenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşunun arkasından, onların ruhlarına fatiha okuyarak anma etkinliğini sonlandırmışlardır.
Deprem gibi doğal afetlerin önlenmesi mümkün olmasa da, doğru önlemler alarak can kayıplarının önüne geçilebilir. Bu nedenle, deprem tatbikatları gibi önleyici faaliyetlerin yapılması oldukça önemlidir. Etkinliğe katılan öğrencilerinizin bilgi ve deneyimleri, onların yaşam kalitesini artırırken, gelecekteki doğal afetlere karşı hazırlıklı olmalarını sağlayacaktır." 

Kaynak: Eskisehir.net Haber Merkezi