Selin Çelik

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen konsere, Uğur Mumcu’nun eşi ve aynı zamanda Eski Türkiye Büyük Millet Meclisi Üyesi Güldal Mumcu, Türkiye Büyük Millet Meclisi Üyesi Utku Çakırözer, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen,  Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş, ÇGD Eskişehir Şube Başkanı Can Hacıoğlu ve çok sayıda vatandaş katılım gösterdi.

Şef Rengim Gökmen tarafından yönetilen, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası'nın solistleri ise; Selva Erdener (soprano), Görkem Ezgi Yıldırım (soprano), Tuğba Mankal (soprano), Emre Akkuş (tenor) ve Emre Yavuz (piyano) oldu. Konser sırasında Turgay Erdener’in, "Uğur Mumcu Kantatı" isimli eseri seslendirildi.

Gelenlere ve senfoni orkestrasına teşekkürleri sunarak konuşmasına başlayan Güldal Mumcu, “Uğur’un anısına bestelenen bu eser umarım onun ruhuna bir şekilde gitmiştir. Eminim bu çabalar onu orda huzura kavuşturuyordur. 30 yıl sonra geldiğimiz bu nokta içimizi hala acıtsada bizim azmimizi hiçbir zaman yitirtmeyecek . İleriye yönelik olarak umudumuzu çabamızı hiçbir zaman yok etmeyeceğiz. Hiçbir zaman en ufak bir yenilgi duymamanızı ve kazanacağımızı unutmamanızı diliyorum… Bundan sonra böyle bir Türkiye olmaması için elinizden gelen bütün çabayı göstereceğinize olan inancım tamdır” ifadelerini kullandı.

Yılmaz Büyükerşen konser sırasında yaptığı konuşmada, “Uğur Mumcu Eskişehir için ismi ve eserleriyle ayrı bir anıttır. Bu akşam burada ki sanatçı arkadaşlarımızın melodileri hepimizi duygulandırdı ve düşündürdü. Belki geleceğin Türkiye’sini başka türlü düşünmeye başladık… Bizi böyle düşüncelere sürükleyen Uğur Mumcu’yu bu nedenle bir kere daha rahmetle anıyorum” şeklinde konuştu. Konuşmasının sonunda ise Büyükerşen, hazırlamış olduğu çiçekleri Uğur Mumcu’nun eşi Güldal Mumcu’ya takdim etti.