Yeniden Refah Partisi Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Kadir Çalışıcı, 2004-2009 yılları arasında AK Parti’den Tepebaşı Belediye başkanlığı yapan Tacettin Sarıoğlu Tepebaşı Belediye Başkan Adayı ve mevcut AK Partili Günyüzü Belediye Başkanı Menderes Durgut da Yeniden Refah Partisi’ne katılarak Günyüzü Belediye Başkan adayı oldu.

Whatsapp Image 2024 02 01 At 17.11.34

“ESKİŞEHİR’DE MİLLİ GÖRÜŞ BELEDİYECİLİĞİNİ ŞAHLANDIRACAĞIZ”

Partinin aday tanıtım toplantısında konuşan Yeniden Refah Partisi Eskişehir İl Başkanı Osman Mandacı, “Yeniden Refah Partisi olarak Eskişehir’imizde yerel seçimlerde biz de varız dedik. Yerel seçimler 5 yılını doldurdu. Önümüzde 31 Mart 2024’te bir seçim olacak. Seçmenimiz sandığa giderken 5 dakika düşünecekler ve 5 yıllık şehrini emanet edeceği insanları seçecekler. Milli görüş belediyeciliği bir markadır. 1989 yılında Van, Urfa, Diyarbakır ve birçok ili aldık. Onun arkasından 1994 yılında Ankara ve İstanbul’u alarak milli görüş belediyeciliğini taçlandırdık. Geçmişte belediyeler çöp, çamur ve çukurla anılırken milli görüş belediyeciliği geldi çöpleri topladı, çamurları sıyırdı, çukurları kapattı ve yaşanabilir bir şehir haline getirdi. 1994 ruhunda milli görüş belediyeciliği şahlandıysa, 2024 ruhuyla tam 30 sene sonra işte bu kadro ile inşallah Eskişehir’de yeniden milli görüş belediyeciliğini şahlandıracağız” diye konuştu.

Whatsapp Image 2024 02 01 At 18.05.56

“FATİH ERBAKAN’IN BU TEKLİFİNE HAYIR DEMEM İMKANSIZDI”

2004-2009 yılları arasında AK Parti’den Tepebaşı Belediye Başkanlığı yapan şimdi de Yeniden Refah Partisi’nden aday olan Tacettin Sarıoğlu, “2004 yılında AK Parti’den Tepebaşı Belediye Başkanı olarak koltuğa oturdum. 5 yıl Tepebaşı’nda belediye başkanlığı yaptım. Bu esnada her zaman şunu derim: Belediye başkanları ya teknik eleman olmalı ya da çok iyi bir teknik kadroları olmalı. Ben orada mühendisliğin her dalında çok güzel örnekler verdim. Çok büyük keyifle belediye başkanlığı yaptım. Arkasından 2009 yılında ben belediye başkanlığına aday gösterilmedim. Ondan sonra kendi işlerimle uğraşmaya başladım. Belli bir süre sonra da bunların hepsini kapattım, tam hür general olarak emekliliğin tadını çıkarırken bu kez sayın vali beyin ve çok değerli başkanımın teklifleriyle sanki uyuyan bir devi yeniden depreştirerek tekrar arenanın içine çektiler. Reddetmem mümkün değildi. Sayın Erbakan’ın babası muhterem Necmettin Erbakan’ın peşinde gençliğimizde çok koştuk. Dolayısıyla şimdi de onun devamı olan çok değerli genel başkanımın Fatih Erbakan’ın bu teklifine hayır demem imkansızdı. Nadasa bıraktığımız 15 yılı tekrar ekerek böyle bir yola çıktık” dedi.

“BİZE DE ÇIKMA, BÖLERSİNİZ, NİYE ÇIKIYORSUNUZ DİYEN PEK ÇOK İNSAN VAR”

“Geçmişi unuttuk, hepsini kapattık. Yeniden Refahla yeni bir sayfa açtık” diyen Sarıoğlu, “İnşallah bu şekilde yola çıktık. Bize de çıkma, bölersiniz, kazanamazsınız, niye çıkıyorsunuz, yazık değil mi eski partinize diyen pek çok insan var. Ama her siyasi parti kazanmak için, üretmek için kurulur. Kimseye destek olmak veya köstek olmak için kurulmaz. Dolayısıyla bizim partimizde bu şekilde yola çıktık” dedi.

“15 YILDIR AK PARTİ’Yİ EN ÜST DÜZEYE GETİRMEK İÇİN MÜCADELE ETTİK”

İttifak karşılığında Günyüzü’nün BBP’ye verilmesine tepki gösteren AK Partili mevcut Günyüzü Belediye Başkanı Menderes Durgut, Yeniden Refah Partisi’nin Günyüzü adayı oldu. 15 yıl BBP’ye ilçeyi vermemek için mücadele ettiklerini söyleyen ve kendileriyle istişare edilmediğinin altını çizen Durgut, “Bizler cumhurbaşkanına sadık insanlarız. Bugün burada olma sebebimizi açıklayacağım. Süreç içinde bazı gazetelerimizde şunu görüyorum: Çalışmadığımızı söylüyorlar, Günyüzü’nde tepki aldığımızdan dolayı Büyük Birlik Partisi’ne verildi deniyor. Yatırımları saymaya başlarsam süre yetmez. 1.4 katrilyonla hangi ilçe bizim gibi yatırım yaptı? Bugün burada olma sebebime gelince, Günyüzü Belediye Başkanı olarak 15 yıldır AK Parti’yi en üst düzeye getirmek için cumhurbaşkanımızın sözlerini yerine getirmek için sonuna kadar mücadele ettik” ifadelerini kullandı.

“BİZİM DE FİKRİMİZ ALINSAYDI KEŞKE”

Durgut konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Orada bizim fikrimiz keşke alınsaydı. Öyle bir karar verildiği keşke bizimle de paylaşılsaydı veya istişare edilseydi. Çağrılsaydık biz de ekibimizle toplanır gelirdik, neden böyle bir karar verileceği söylenseydi belki burada olmayacaktık. AK Parti ile devam edilseydi belki yine burada olmayacaktık. Orada kaleye ve kalenin sorumlularına sormadan böyle bir kararı, bazı kişilerin menfi kararlarıyla orada bizim yarıştığımız ve 15 yıldır kendisine teslim etmediğimiz BBP’ye verilmesi bir anda halkta büyük bir sıkıntıya sebep oldu. Ben hep bekleyelim, 3 gün, 4 gün bekleyelim dedim ama Günyüzü’nde gerginlik oluştu. Ve o gerginlikte de burayı teslim etmeyeceğiz, başkanım devam edeceğiz dediler. Bizim gideceğimiz yer belli. Temelimiz, yerimiz rahmetli Erbakan Hocamızın oğlunun olduğu yer, Yeniden Refah’tır.”

Kaynak: Meltem Karakaş