Eskişehir dahil 48 ilde 'Narkogüç' operasyonu! 1 ton uyuşturucu ele geçirildi Eskişehir dahil 48 ilde 'Narkogüç' operasyonu! 1 ton uyuşturucu ele geçirildi

Uzman Eczacı Ahmet Nezihi Pekcan'ın açıklaması şu şekilde; "

Çocukluk anılarımın yoğun olduğu bir şehre yıllar sonra gitmenin mutluluğunu yaşıyorum. Sokaklarında dolaşırken anılarımın tekrar canlanacağını düşünmek bile heyecan yaratıyor.

Eskişehir eczacı odasında son günlerde sık karşılaşılan uyuz hastalığında majistral çözümler hakkında hekim ve eczacı meslektaşlarımla birlikte konuşuyor olacağız.

Uyuz hastalığı 1687'de İtalyan hekim Giovan Cosimo Bonomo ile eczacı Diacinto Cestoni’nin birlikte akar ısırıkları ile cilt lezyonları arasındaki bağı ilişkilendirmesi sonucunda, hastalık nedeni olarak bir mikroorganizmanın tanımlandığı tıp tarihindeki ilk hastalıktır. Yani bir hekim ve eczacı ortak çalışması neticesinde tıp tarihinde nedeni bilinen ilk insan hastalığı olması oldukça önemli.

Scabies tedavisinde; hamilelerde, emziren annelerde, çocuklarda majistral ürünler ve dozları ne olmalı gibi konuların yanısıra Uyuz Hastalığı Tedavisinde Türkiye’de Geleneksel Olarak Kullanılan Bitkiler den bahsedeceğiz. Örnek olarak; Soğan (Allium cepa L.) toprak altı kısımları kükürt ile karıştırılıp cilde uygulanırmı? Biberiye, Bergamut, Okaliptus esansiyel yağlarının kısacası Aromaterapinin tedavide önemi ve Homeopatik yaklaşımlar nelerdir.

Kısacası 14 şubat ta ‘’Majistral Aşkına’’ başlıklı sunumda Scabies tedavisinde dair herşeyi Eskişehir’de konuşuyor olacağız."

Kaynak: Eskisehir.net Haber Merkezi