31 Mart yerel seçimlerinden beklediği sonucu alamayan İYİ Parti, 27 Nisan’da olağanüstü kurultaya gidiyor. Genel Başkan Meral Akşener’in aday olmadığı kurultayda, Genel Başkan Yardımcısı Tolga Akalın, Grup Başkanı Koray Aydın ve Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu başkanlık için yarışacak.  

İYİ Parti’nin Eskişehir’de 2’si genel merkezde, 18’i de il kongresinde seçilen toplam 20 üst kurul delegesi bulunuyor. Eskişehir’deki üst kurul delegelerinden üç adaya üç farklı destek var.  

Delegelerin bir kısmı ittifaksız seçim kararı alan Akşener’e tepkili. Parti içerisindeki tasfiyeler ile yerel seçim sonuçlarına tepki gösteren ve değişim isteyen bir grubun, diğer iki adaya göre daha genç olan Genel Başkan Yardımcısı Tolga Akalın’a destek vereceği konuşuluyor.  

Parti kulislerinde Akşener’in Dervişoğlu için destek istediği, bu durumun değişim isteyen delegenin tepkisine neden olduğu savunulurken, değişim istemeyen bir grup delegenin ise Dervişoğlu’nu destekleyeceği belirtiliyor.

Daha önce teşkilat başkanlığı yapan ve teşkilatlar üzerindeki etkisini hala koruduğu söylenen Koray Aydın’da Eskişehir’de destek gören adaylar arasında yer alıyor. 

Eskişehir’in 20 kurultay delegesi şu isimlerden oluşuyor; 

Ahmet Tiryaki, Emine Edizgil, Leyla Çam, Mine Yunak, Muhammer Ayvaz, Mustafa Gökçe, Nadir Erdağ, Nusret Kabasakal, Orhan Kara, Özay Yiğit, Özlem Ayrancı, Recai Kutlay, Recep Kılınçarslan, Recep Toptaş, Salih Yıldırım, Serdar Ulucan, Şevket Sarıoğlu, Yunus Aygüzer, MDK Üyesi Yağmur Gürsöğüt, GİK Üyesi Melih Aydın…

Emine Edizgil’in il başkanı olduğu kongrede üst kurul delegeliğine seçilen, partiden istifa ederek AK Parti’ye katılan Yüksel Alem ile Musa Yılmaz’ın yerine yedeklerden Ahmet Tiryaki ve Orhan Kara geldi.

Kaynak: Ayşe Kaytan Uçak