Eskişehir'de okul çevrelerinde polis denetimi Eskişehir'de okul çevrelerinde polis denetimi

Türk-İş’in yaptığı ek zam görüşmelerine itiraz eden Harb-İş Eskişehir ve İstanbul Şube üyesi işçiler 10 Şubat Cumartesi günü kitlesel bir eylem yapmak için Ankara’da olacak. Harb-İş Genel Başkanı Alaattin Soydan ise yaptığı açıklamada ek zam talep eden işçileri hedef alarak, seçim öncesi kaos çıkarmakla suçladı. Soydan, “Bu ortamda şube başkanları işçiyi sokağa indirerek ne yapmak istemektir? Hangi karanlık odakların talimatı” dedi.

İŞÇİLER HASAN ATAK’A DESTEK VERDİ

Soydan’ın açıklamalarına tepki gösteren yüzlerce işçi 9 Şubat Cuma günü mesai çıkışında sendika önünde toplandı. “İşte başkan, işte sendika” sloganlarını atarak Harb İş Eskişehir Şube Başkanı Hasan Atak’a destek veren işçiler, Alaattin Soydan’ın ithamlarını kabul etmediklerini ifade etti.

“EYLEMSELLİK SÜRECİNİ BAŞLATTIĞINI KAMUOYUNA DUYURMUŞTUR”

Sendika önünde basın açıklaması yapan Hasan Atak şu ifadeleri kullandı:

“Sendikanın örgütlü olduğu işyerlerinde gerçekleşmekte olan Ek Çerçeve Protokol görüşmelerinde, temsil edilen işçi haklarına yönelik olumlu sonuçların alınamaması nedeniyle Genel Başkanımız Alaattin Soydan 30 Kasım 2023 tarihinde yapılan Türk-İş Konfederasyonu Genel Kurulunda yapmış olduğu konuşmada ve 2 Ocak 2024 tarihinde yayınlamış olduğu videoda, sendikanın yaptığı çalışmaları anlatmış, sonuç alınamadığını belirterek Türk Harb-İş Sendikası’nın eylemsellik sürecini başlattığını kamuoyuna duyurmuş ve devamında eylem planını açıklamıştır.

“ANKARA'DA, TÜM TÜRKİYE'DEN GELECEK SENDİKA ÜYESİ İŞÇİLERİNİN KATILIMLARI İLE BİR BASIN AÇIKLAMASI YAPILMASINI PLANLAMIŞTIR”

Eylemler devam eder iken genel merkez yönetimi Türk İş’in hükümetle imzaladığı 29.01.2024 tarihli ek çerçeve protokolünü gerekçe göstererek eylem plan ve kararlarını değiştirerek kamuoyuna kendi duyurduğu eylem planını uygulamamıştır. Tüm Türkiye'de örgütlü üyeler de Türk iş tarafından İmzalanan Ek Çerçeve Protokolünün yetersizliğine dikkat çekmek, Savunma sanayi çalışanlarının ekonomik sıkıntılarına çare olacak iyileştirme, refah payı verilmesi gibi taleplerimiz üzerinden kamuoyu oluşturmak için 10/02/2024 tarihinde Ankara'da, tüm Türkiye'den gelecek sendika üyesi işçilerinin katılımları ile bir basın açıklaması yapılmasını planlamıştır.

“HALKI YANILTICI BİLGİYİ ALENEN YAYMA, İFTİRA, SUÇ UYDURMA SUÇLARINI İŞLEMİŞTİR”

Ancak Genel Başkanımız Alaattin Soydan şube Sendika Genel Merkezi resmi web sitesinde basın açıklamasının yürütücülüğünü üstenen İstanbul Şube Başkanı ile Eskişehir Şube Başkanı Hasan Atak ve üyelerimizi doğrudan hedef alan, marjinal sol örgütlerle ilişkilendiren, yine yapılması planlanan ve sendikal hakkın kullanımı niteliğindeki basın açıklamasını henüz gerçekleşmeden terörize ve provoke eden açıklamalar yapmış ve şer odaklarının kayığına binmekle itham etmesi suretiyle sendikal hakların kullanılmasının engellenmesine teşebbüs, kişilerin huzur ve sükununu bozma, hakaret, tehdit, halkı kin ve düşmanlığa tahrik, halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma, iftira, suç uydurma suçlarını işlemiştir.

“BU YAPILAN ALENİ İFTİRA VE SUÇTUR”

Uluslararası normlar uyarınca; işçilerin ekonomik ve sosyal durumlarını etkileyen veya işyerindeki uygulamalara yönelik olarak kısa süreli, demokratik bir hakkın kullanımı niteliğindeki protesto eylemleri, toplu eylem hakkına dâhildir. Basın açıklaması yapmak kararlarının yürütücülüğünü yapmak yasal ve asli görevlerindendir. Bu hareket sendika Genel Merkezinin kaynak ve imkânlarını kullanarak, sendikal hakların kullanılmasını engelleme ve kendi üyesine bizzat hakaret etmektir. Sendika web sitesinden yayınladığı ve haber sitelerine düşen basın açıklaması ile terör gruplarının dikkatini yapılacak basın açıklamasına çektiği gibi; halk arasında korku ve panik yarattığı, basın açıklamasına marjinal terör grupları katılacakmış anlamına gelen ifadelerle açıklamaya katılacak işçileri hedef göstermek insanları kin ve düşmanlığa tahrik etmekten başka bir şey değildir. Bu yapılan aleni iftira ve suçtur. 

“GENEL BAŞKANIMIZI TÜM TÜRK HARB İŞ CAMİASINDAN ÖZÜR DİLEMEYE DAVET EDİYORUZ”

Türk Harb İş Sendikası üyeleri MSB bünyesinde Türk Hava Kuvvetleri envanterimizdeki Jet motorlu savaş uçaklarının modernizasyon tecrübesi bulunan ve bu konuda dünyada önde gelen birkaç kuruluştan biri olan 1'inci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü’nde çalışan yıllarca devletine milletine büyük bir özveri ve bağlılıkla görevini ülkesine sadakatle bağlı olarak yapan işçilerdir. Kendiliğinden uydurulan iftira ve yalanları asla kabul etmiyoruz. Yaklaşık 27 bin üyemizi temsil eden Genel Başkanımızı yasal haklarımız saklı kalmak kaydı ile sağduyulu olmaya, tüm Türk Harb İş camiasından özür dilemeye ve şube başkanları ile üyeleri ile uğraşmak yerine geçim sıkıntısı çeken üyelerinin hakkını aramak adına gerekli yerlerle görüşmeye ve üyelerine söz verdiği şekilde eylemsellik sürecini devam ettirmeye davet ediyoruz.” 

Kaynak: Meltem Karakaş