Altın alanlar dikkat: Bu şekilde alanlar çok üzülecek Altın alanlar dikkat: Bu şekilde alanlar çok üzülecek

Tüm Emeklilerin Sendikası Eskişehir Şubesi tarafından Hamamyolu Caddesi’nde basın açıklaması yapıldı. Açıklamada konuşan Tüm Emeklilerin Sendikası Eskişehir Şube Başkanı Ali Paşa Şanlı, “Emekliye 10 bin lira maaşı reva gören Sosyal Güvenlik bakanı Vedat Işıkhan’ın sadece yüzde 20’lik maaş artışı 29 bin lira. Emeklilerin ve asgari ücretlilerin maaşları çok yüksek diyen Maliye bakanı Mehmet Şimşek’in sadece yüzde 20’lik maaş artışı 49 bin lira olacak. El insaf! El merhamet! Özetle; Hali hazırda iktidarın bizler için, maaş artışı dediği şey, zam veya maaş artışı değil, açlık ve sefalettir” ifadelerini kullandı.

Ali Paşa Şanlın açıklamasında şunları söyledi:

“ÜLKENİN KAYNAKLARINA ÇÖKENLERİN MUSLUKLARI KESİLSİN”

“Şimdiden iktidar birçok kaleme zam yapmaya başladı. Enerjiye en çok ihtiyaç duyulan bu mevsimde, elektriğe yüzde 38 zam yapıldı bile. 1 Temmuz'dan geçerli denerek, ilk 6 ay için düşük enflasyon hesabı oyununu, göz göre göre kurnazca sergilemekten çekinmediler. Aklımızla oyun oynuyorlar. Emeklileri, asgari ücretle çalışanları, yani emeğiyle, alın teriyle çalışanları aç bırakarak tasarruf yapılamaz. Bizler bırakın tasarruf yapmayı, açlıktan ölmemek için direniyoruz. Tasarruf yapılacaksa bu ülkenin kaynaklarına çökenlerin muslukları kesilsin. Bedel ödenecekse, ülkeyi bu duruma getirenler bedel ödesinler. Emeklilerin, emekçilerin yaşam boyu ödedikleri bedel yetti de, arttı da.

“YILLARDIR EMEKLİLERE ULUSAL BÜYÜMEDEN PAY VERİLMİYOR”

Yıllardır emeklilere ulusal büyümeden pay verilmiyor. Bu bile emeklilerin maaşlarında toplamda çok büyük oranda düşüşe neden olmuştur. Memurlara verilen seyyanen artışı, memurlar fazlasıyla hak etmiştir. Bu artışın yasa gereği memur emeklilerine de verilmesi gerekirken, yasa arkadan dolanılarak bu artış memur emeklilerine verilmemiştir. Aynı hak emekliler içinde hayatidir.  Seyyanen artışın tüm emeklilere de yapılması zorunludur. Acil olarak bütün emeklilerin maaşlarına 15 bin liralık seyyanen artış yapılmalıdır. 

“15 BİN LİRALIK SEYYANEN ARTIŞ YAPILMALI”

Tekrar ediyoruz. Kısa vadede emeklilerin maaşlarına Temmuz'da kayıplarımızın telafisi ve gelecek 6 aylık hissedilen enflasyon oranı ve refah payına ilaveten 15 bin liralık seyyanen artış derhal yapılmalıdır. Sendika hakkımız, İnsan Hakları ve Uluslararası Sözleşmelere kabul imzaları atılmasına rağmen, engellenmektedir. Kurduğumuz sendikalar iktidarın siyasi kararlarıyla kapatılmaktadır. Artık bu keyfi kararlara son verilmelidir. Demokratik bir hak olan sendika kurma özgürlüğümüz tanınmalıdır. Bu konuda TBMM'ni göreve çağırıyoruz. Uluslararası sözleşmelere uyun ve iç hukukta gerekli düzenlemeleri derhal zaman kaybetmeden yapın.”

Kaynak: Meltem Karakaş