Vali Aksoy mesajında, "‘Hayat boyu öğrenme’ kavramı hepimizi yakından ilgilendirmektedir. Son yıllarda değişen dünya şartları, zamandan ve mekândan bağımsız olarak bilgiye erişim, zahmetsizce toplumların eğitimden beklentilerini değiştirmiştir. Her yerde, her zaman, herkes için eğitim uygulamaları teknolojik çeşitlilikle yeni bir boyut kazanmıştır.

Eskişehir'de de yaygın eğitim konusunda farkındalık yaratan pek çok proje hayata geçirilmektedir. Yürüttüğümüz etkin çalışmalar ile en uzak mahallerimize kadar pek çok kurslar açılmaktadır. Bugün geldiğimiz noktada ilimiz genelinde açılan kurslara toplam 98772 kursiyer katılırken toplam kurs sayımız 5595’e ulaşmıştır. Meslek edindirme, okuma yazma, dil ve kültür sanat eğitimi gibi farklı alanlarda eğitimler devam etmektedir. 

Özellikle engelli vatandaşlarımız evlerine hapsolmasın, hayata daha aktif olarak katılabilsin hedefiyle düzenlenen eğitimler büyük ilgi görmektedir.  Halk eğitimi merkezlerimiz tarafından açılan kurslarımızda tiyatrodan müziğe, spordan sanata, işaret dilinden yabancı dil öğretimine kadar birçok alanda eğitimler verilmektedir. Halk eğitimi merkezlerimizde her yaştan insanımıza, meslek edindiren kurslarla birlikte Eskişehir’in her ilçesinin özel yönlerini, kültürel değerlerini gün yüzüne çıkarılmaktadır. İlimizde, unutulmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatlarımızın araştırılarak yaşatılması ve nesilden nesile aktarılmasına yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Bu sayede vatandaşlarımız öğrendiklerini üretime, ürettiklerini hayata katmaktadır.

Öğrenme etkinliklerini bir yaşam biçimi haline getiren, ilgisini ve merakını her daim diri tutan, yeni bir şey öğrenmenin hazzına varan bireylerle daha güçlü bir gelecek hedefimize ulaşabileceğiz. Bu yıl özel etkinliklerle kutlayacağımız ‘hayat boyu öğrenme’ haftasının toplumda farkındalığın artmasına vesile olacağına inanıyor, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Kaynak: Bülten