Soner imzayı attı Soner imzayı attı

AK Parti Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Nebi Hatipoğlu,  Alpu ilçesinde, “Cumhur İttifakı'nın Alpu’da bir adayı var o kişi de Alparslan Kokulu'dur” ifadelerini kullanmıştı. Bu açıklama BBP’lilerin tepkisine yol açmıştı.

"Büyük Birlik Partisi bugüne kadar Cumhur ittifakı ruhuna hep sadık kalmıştır"

Büyük Birlik Partisi Eskişehir İl Başkanı Taha Baksan, yaşanan gelişmelerle ilgili yaptığı açıklamada, “Büyük Birlik Partisi kurulduğu günden bu yana devletin bağımsızlığı ve bekasını, milletine hizmeti önceleyen, milliyetçi, maneviyatçı, Demokrat, kırmızı çizgileri ve Muhsini duruşu olan bir siyasi partidir. 15 Temmuz 2016 hain darbe girişiminde sokakta kurulan Cumhur ittifakı bugüne kadar devletin milletin çıkarları için bir arada kalmıştır ve kalmaya devam etmektedir. Son dönemde katılan ve ayrılan başkaca siyasi partiler olsa da; Cumhur ittifakının üç temel bileşeni AK Parti, Milliyetçi Hareket Partisi ve Büyük Birlik Partisidir. Büyük Birlik Partisi bugüne kadar Cumhur ittifakı ruhuna hep sadık kalmıştır. Yapılan tüm anlaşmalara ve verilen bütün sözlere uyumlu bir şekilde çalışmıştır”

"Cumhur İttifakı ile seçim iş birlikteliklerini birbirine karıştırmamak gerekir"

Baksan, açıklamasına şu şekilde devam etti, “2016 yılından bu yana gerçekleşen tüm seçimlere Cumhur ittifakı paydaşları bazen bir arada bazen ayrı ayrı katılmışlardır. Yasal olarak mahalli idareler seçimlerinde ittifak yapma olanağı yoktur. Seçime bir arada girmek isteyen partiler birbirlerine alan açmaktadırlar. Cumhur İttifakı ile seçim iş birlikteliklerini birbirine karıştırmamak gerekir. 31 Mart 2024 Yerel Seçimlerinde de Cumhur ittifakı paydaşları bazı yerlerde bir arada bazı yerlerde ayrı ayrı seçime girmektedir. Bazı yerlerde hem AK Parti'nin hem MHP'nin Bazı yerlerde hem AK Parti'nin hem Büyük Birlik partisinin Bazı yerlerde hem MHP hem büyük birlik partisinin adayı bulunmaktadır. 30 Büyükşehir Belediyesinde ortak aday, 29 ilde Ak Parti-MHP ortak aday, 22 ilde de her üç partinin kendi adayı bulunmaktadır. Örnek olarak Sivas'ta Cumhur ittifakı paydaşı olan her 3 partinin de belediye başkan adayı bulunmaktadır. Ancak bu Türkiye genelinde ittifak ruhunu zedelememektedir. Buna onlarca, yüzlerce örnek verilebilir. Tüm büyük şehirlerde Cumhur ittifakının ortak aday gösterdiği adaylar desteklenmektedir”

" Sadece Eskişehir’de ve Alpu ilçesi özelinde MHP İl Yönetimi uyumsuz davranıyor"

Baksan, “Büyük Birlik Partisi AK Parti'nin adayı olan 28 büyükşehirde, MHP'nin adayı olan 2 büyükşehirde aday çıkartmayarak mevcut adaylara tam olarak destek vermektedir. Türkiye'nin tamamında ittifak olsun olmasın tüm seçim bölgelerinde Cumhur ittifakı paydaşları çok uyumlu bir şekilde çalışırken sadece Eskişehir’de ve Alpu ilçesi özelinde Milliyetçi Hareket Partisi İl Yönetiminin uyumsuz davranması tarafımızdan anlaşılamamaktadır” şeklinde konuştu.

Eskişehir’in bir ilçesinde aday çıkartmış olmamız MHP İl Başkanlığı için neden bu kadar büyük bir sorun haline geldi?"

Çıkartmış oldukları adayları geri çekmeyeceklerni ifade eden Baksan, “Büyük Birlik Partisi Eskişehir İl Teşkilatı olarak MHP’ye verilen diğer 3 ilçede söylenenin aksine aday çıkartıp geri çekmek değil siyasi nezaketimizden dolayı aday çıkartmadık. İddia edildiği gibi çıkarttığımız adayları geri çekmemiz söz konusu bile değildir. Sayın Genel Başkanımız Mustafa Destici Beyefendinin memleketi Günyüzü’nde Cumhur İttifakı ortaklarımızın aday çıkartmamasından ve adayımıza destek vermelerinden dolayı bizde aynı nezaketle Sayın Devlet Bahçeli’nin memleketi Osmaniye’de ve Sayın Cumhurbaşkanının memleketi Rize’de aday çıkartmadık. Alpu da güçlü, tecrübeli, ilçeyi tanıyan ve kesin kazanacağına inandığımız bir adayımız olduğu için Türkiye'nin yüzlerce yerinde olduğu gibi burada da seçime girmek tercihi bizim vereceğimiz bir karardır. Büyük Birlik Partisi 31 yıllık bir siyasi harekettir. Tekrar soruyoruz, Türkiye’nin her yerinde Cumhur İttifakı bu kadar uyumlu çalışırken Eskişehir’in bir ilçesinde aday çıkartmış olmamız Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanlığı için neden bu kadar büyük bir sorun haline gelmiştir. Daha öncede belirttiğimiz ve kamuoyunda da malum olduğu üzere Büyük Birlik Partisi Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığında Nebi Hatipoğlu’nu desteklemektedir. Büyük Birlik Partisi Alpu Belediye Başkan adayımızın Büyükşehirde Nebi Hatipoğlu’na destek için pankart ve afişlerinde resmini kullanması son derece normaldir.  Sonuç olarak Büyük Birlik Partisi Eskişehir'de Cumhur ittifakı adaylarının tüm ilçelerde kazanması için elinden geleni yapmaktadır ve bundan sonra da üzerine düşeni yapmaya devam edecektir. Cumhur İttifakı adına Büyük Birlik Partisi açısından Eskişehir’de hiçbir problem yoktur. MHP kurumsal kimliği, teşkilatları ve sevenleri ile bizim için çok kıymetli bir siyasi partidir. Ancak şu da bilinmelidir ki bizi kale almayan bir makamı bizimde kale almamız beklenemez. MHP İl Başkanı tarafından yapılan açıklamayı kabul etmemiz mümkün değildir. Biz MHP İl Başkanı tarafından yapılan talihsiz açıklamaya ve seçim sürecinde bize karşı sergilenen olumsuz tavra rağmen; başta Büyükşehir Belediye Başkan adayımız Nebi Hatipoğlu’nun, Odunpazarı belediye başkan adayımız Özkan Alp’in Tepebaşı belediye başkan adayımız Hamid Yüzügüllü’nün ve diğer tüm ilçelerdeki Cumhur ittifakı adaylarımızın ister AK Parti ister MHP olsun kazanmaları için elimizden gelen bütün gayreti sarf etmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Eskisehir.net Haber Merkezi