Ataç kadınların yarışına dahil olacak mı? Ataç kadınların yarışına dahil olacak mı?

Eskişehir sanayisinin nitelikli eleman ihtiyacını karşılamak amacıyla 2019-2020 eğitim öğretim döneminde açılan “Özel EOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi”, Eskişehir’in en çok tercih edilen okullarından biri haline geldi. Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) Müdürlüğü tarafından OSB’de 26 bin metrekarelik alana kurulan okul, Cumhuriyetin 100’üncü yılında ilk 106 mezununu verirken, geçtiğimiz yıl 257 öğrenciyi mezun etti. 
İlk yıl mezunlarından yüzde 65’i sanayide işe yerleşirken, yüzde 14’ü kendi bölümleriyle ilgili üniversitede meslek yüksekokulu tercih etti. Mezunlardan yüzde 21’i ise hizmet sektöründe çalışıyor. 
Lisede sanayicilere yönelik anket sonucunda iş gücü ihtiyacına göre belirlenen "Metal Teknolojisi", "Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri", "Plastik Teknolojisi", "Makine Teknolojisi" ile "Elektrik ve Elektronik Teknolojileri" bölümleri bulunuyor. Modern eğitim altyapısına göre projelendirilen okulda 30 dersliğin yanı sıra spor salonu, konferans salonu, kütüphane, atölyeler, sergi alanı, laboratuvarlar, yemekhane ve idari tesisler yer alıyor.

YENİ DÖNEMDE 390 ÖĞRENCİ 

Özel EOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde 2024-2025 eğitim öğretim yılı ön kayıtları başladı.  Eskişehir OSB Başkan Vekili ve Okul Temsilcisi Metin Saraç, yeni dönemde 390 öğrenci alacaklarını duyurdu. Ön kayıtlar 14 Temmuz 2024 tarihine kadar okulun resmi web sitesi üzerinden online olarak yapılabilecek. Ön kayıtların ardından, mülakatlar 22 Temmuz-2 Ağustos 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Mülakat sürecinin tamamlanmasının ardından kesin kayıt işlemleri ise 5-16 Ağustos 2024 tarihleri arasında yapılacak. Ara sınıflar için kayıt yenileme tarihleri ise 1-22 Temmuz olarak belirlendi.

İLK GÜN BAŞVURULARI 700’Ü AŞTI 

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli, ön kayıt başvurularının ilk gününde okula 700’ü aşkın başvuru aldıklarımı kaydetti. Küpeli, okulun kamuoyundaki sağladığı olumlu etkinin Eskişehir’deki diğer devlet meslek liselerine olan ilginin de artmasını neden olduğunu belirtti. Her yıl Eskişehir sanayisinin 2 binin üzerinde yeni iş gücüne ihtiyacını olduğunu ve bu sayının her geçen yıl yeni açılan sanayi kuruluşlarıyla daha arttığına dikkat çeken Küpeli, Özel EOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi gibi meslek liselerinin bu ihtiyacın kapatılmasında önemli etkileri olduğunu ifade etti.

Kaynak: Ayşe Kaytan Uçak