TOGG'u o dünya devi kuruluş satın alacak! Ünlü yatırımcıdan çarpıcı iddia TOGG'u o dünya devi kuruluş satın alacak! Ünlü yatırımcıdan çarpıcı iddia

Eskişehir Emek ve Demokrasi Platformu tarafından 6 Şubat depremlerinin yıldönümü nedeniyle basın açıklaması yapıldı. Hamamyolu Caddesinde bulunan Yediler Parkı’nda yapılan açıklamaya Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt da katıldı. Platform adına basın metnini okuyan Nazan Aksaray, depremin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen hiçbir devlet görevlisinin yargılanmadığını ve depremzedelerin hala çadırlarda yaşadığını ifade etti.

“YETKİLİLERDEN HESAP SORUYORUZ”

“Depremlerde resmi rakamlara göre 53 bin 537 insanımızı kaybettik. Acımız çok büyük” diyen Aksaray, “6 Şubat depremleri, bugüne kadar yaşadığımız pek çok büyük depreme rağmen, ders almadığımızı acı biçimde ortaya koymuştur. Yapı stoğumuzun, bilime, liyakate ve insana kıymet vermeye değil, inşaata dayanan sermaye ilişkilerine, imar aflarına dayandığını üzülerek yine gördük. Depremin ilk anından itibaren, acil yardım beklediğimiz kurumların, liyakat dışı yönetim ve uygulamalarına tanık olduk. Depremin yaralarını sarması gereken siyasal iktidarın, o günden bugüne sorunları çözecek köklü adımlar atmadığı ise hepimizin malumudur. Genel itibarıyla depremin yaşandığı bir yıllık süreçte barınma, eğitim, sağlık, çevre ve mülkiyet alanlarında pek çok hak ihlali yaşanmaya devam ediyor maalesef. Bunları görüyoruz, biliyoruz ve yetkililerden hesap soruyoruz” dedi.

“İLK 3 GÜN DEVLETİN AFET İÇİN GÖREVLİ KURUMLARI NEREDEYDİ?”

“Soruyoruz: Deprem bölgesinde ilk 3 gün devletin afet için görevli kurumları neredeydi?” diyen Aksaray, “Zor günlerde vatandaşının yanında olmasını beklediğimiz Kızılay’ın ticaret yaptığına, çadır sattığına, kan sattığına tanık olduk. Sözün bittiği yerdir burası. Sorumlulara ne oldu? Bunca acının sorumluları kimlerdir? Onlara ne oldu? Kimleri soruşturdunuz, kimleri kovuşturdunuz? Kimler görev suçu nedeniyle cezalandırıldı? Toplanan deprem vergileri, yardımlar ne oldu? Bunları ve daha pek çok soruyu sormaya bu ülkenin yurttaşları olarak hakkımız var. Deprem bölgesinde bir yıl geçmesine rağmen hala, barınma, tuvalet, güvenli gıda veya suya erişim güçlüğü, elektrik sıkıntısı, iletişim sıkıntısı, alt yapı sıkıntısı, ulaşım sorunu, salgın hastalıklar, ruhsal ve fiziksel hastalıklar, sağlığa erişememe, üretim ve istihdam sorunları yaşanıyor” diye konuştu.

“İYİYİ DE KÖTÜYÜ DE TOPLUMSAL BELLEĞİMİZE KAYDETTİK”

Aksaray konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Eskişehir Emek ve Demokrasi Platformu adına son sözümüz şu olsun: “İyiyi de kötüyü de” toplumsal belleğimize kaydettik. İyi olanın yaratıcılarını da kötü olanı yaşatanları da unutmayacağız, unutturmayacağız. Sorumluların hesap verdiği, kirli siyasetin insanımızın üzerinden elini çektiği, bilime, liyakate dayalı ve merkezinde rantın değil, insanın olduğu, gelecek güzel günlere olan inancımızla, sevgiyle, sağlıkla ve dayanışmayla kalın.” Daha sonra avukat Heval Yıldız Karasu tarafından depremin ardından yaşanan hukuki süreç hakkında bilgi verildi ve Hatay’dan gelen depremzedeler yaşadıklarını anlattı.

Kaynak: Meltem Karakaş