Ekonomik sıkıntı yaşayan Eskişehir ekibinden lige devam kararı Ekonomik sıkıntı yaşayan Eskişehir ekibinden lige devam kararı

Eskişehir’deki bir grup iş insanı tarafından kurulan ESG Tarım’ın Yönetim Kurulu Üyesi Tarık Çanak, amaçlarının şehre ve ülke ekonomisine katma değer sağlayacak yatırımlar yapmak olduğunu söyledi. Tarımın günümüzün en stratejik sektörlerinden biri haline geldiğini ifade eden Çanak, pandemi ve pandeminin ardından başlayan savaş nedeniyle yaşanan tahıl krizinin, iklim değişiklerine  bağlı yaşanan kuraklık, yerüstü ve yeraltı suların azalması gibi birçok faktörün gıda sektörünün ülkeler için önemini artırdığını kaydetti.  Ülkeler açısından gıda yeterliliğinin, gıda güvenliğinin ve organik gıda kavramlarının stratejik yaklaşımların önemini de artırdığını vurgulayan Çanak, “Makro hedefleri doğrultusunda ESG Tarım, ülke ekonomisine katkıda bulunmak, bölgede katma değer yaratmak ve sektörde istihdam alanı oluşturmayı hedefleyerek yola çıkmıştır. Bu hedefler doğrultusunda ESG Tarım ortaklarıyla tarım sektöründe yer alan 5 kişilik bir yönetim ekibi oluşturuldu. Yönetim ekibi sektör araştırmaları ve fizibilite çalışmaları konusunda görevlendirildi. Yönetim ekibinin yapmış olduğu araştırmalar ve fizibilite çalışmaları neticesinde, ESG Tarım ortaklarına yapacakları yatırımlarla ilgili çalışmaların sunumları yapıldı” ifadelerini kullandı. 

Sera kurarak, fide üretecek 

Yapılan çalışmalar doğrultusunda ve aynı zamanda ortaklarının de hem fikir olmasıyla ilk faaliyet alanlarını tıbbi aromatik olarak belirlediklerini açıklayan Çanak, “Hedefler doğrultusunda yatırım şekli, miktarı ve yaklaşımı gibi konular da alanında çalışmalar gerçekleştirmiş akademisyenler, tarım firmaları, devlet kurumları ve önder çiftçilerden faydalanılıyor. Bu doğrultuda yönetim kurulumuzun denetiminde liyakatli ve profesyonel ekip ile üretim süreçleri üzerinde çalışılacak. Süreç içerisinde tıbbi aromatik bitkiler konusunda uzmanlaşmış olan danışman hocalarımızın tavsiyeleri ve bu süreci yönetmeleriyle, bölgemize uygun olan bitkileri tespit ederek kendi fidelerimizi üretmek amacıyla sera kurmak öncelikli hedefimiz olacaktır. Üretmeye uygun görülen fidelerin üretimi için büyük tarım arazilerinde çalışmalar yapılacak” ifadelerini kullandı.  

Çiftçiye alım garantisiyle destek olacak

Katma değeri yüksek bitki üretimde istenen başarının sağlanması durumunda bölge çiftçisini de üretime teşvik ederek, alma garantilili sözleşmeli tarım modeli uygulayacaklarını anlatan Çanak, “Bununla beraber katma değeri yüksek bitkilerin üretiminde umduğumuz başarıyı sağladığımızda ise bölge çiftçilerine belki de bugüne kadar hiç üretmedikleri bu bitkileri satın alma garantisi olan sözleşme ve teknik desteklerle bu bitkileri üretmelerine teşvik etmeyi hedefliyoruz. Üretilen bitkileri ise kurulacak olan tesisler vasıtasıyla ilaç, kozmetik, gıda takviyesi gibi sektörlerin ihtiyacı olan formlara dönüştürerek katma değerlerini yükseltmeyi hedefliyoruz. ESG Tarım olarak hedeflerimize ulaşmaya başladığımızda tıbbi aromatik bitki üretiminde, ülkemizin Türkiye Yüzyılı hedeflerine uygun olarak; ithal ikameci, stratejik ürünlerde milli yeterlilik, kurulacak olan tesislerle istidama katkı sağlamak, çiftçilerimizin katma değeri yüksek ürünler üretmesini sağlayarak onların da gelirini artırmak ve kırsal bölgelerden kentlere göçü önlemek gibi pek çok katkı sağlayacağımıza inanıyoruz.” 
-ASKON Hakkında-

Yaklaşık 100 üye ile Ali Semih Ünlü başkanlığında kurulan Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Eskişehir Şubesi, 10 ayda 140 üyeye ulaştı. ESG Tarım İç ve Dış Ticaret A.Ş. ise 41 ASKON Eskişehir üyesinin ortaklığıyla 18 Ekim 2023 tarihinde kuruldu.

Kaynak: Ayşe Kaytan Uçak | Eskişehir.net Haber Merkezi