Eskişehir Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, halen İl Müdürlüğü ve bağlı kuruluşlar olan 18 çocuk evi, 2 çocuk evleri sitesi, 5 huzurevi, 1 Eskişehir bakım rehabilitasyon ve aile danışma merkezi, 1 umut evi, 2 kadın konukevi, 1 şiddet önleme ve izleme merkezi, 3 sosyal hizmet merkezi ile toplumda dezavantajlı olan kesimlere danışma, yönlendirme, koruma, bakım ve rehabilitasyon hizmetleri ile birlikte sosyal yardım hizmetleri yanı sıra koruyucu ve önleyici hizmetlerde vermekte.

Ayrıca müdürlük denetiminde hizmet veren 13 özel kreş ve gündüz bakımevi, 2 özel çocuk kulübü, 5 özel huzurevi ve 3 özel engelli bakım ve rehabilitasyon merkezi, 1 belediye kadın konukevi bulunmakta.

Eskişehir’de 2023 yılında Aile eve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından 83 bin 842 kişiye toplam 368.002.311,28 lira yardım yapıldı.

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nün sosyal yardımları Koruyucu Aile, Sosyo Ekonomik Destek, Doğum Yardımı, Engelli Evde Bakım ve Özel Engelli Bakım Merkezleri kategorilerinde yapıldı.

Kaynak: Rıdvan Öztürk