Eskişehir Sanayisi “Yeşil Yol” ile limanlara bağlandı

Eskişehir Sanayisini dünyaya bağlayacak olan “Yeşil Yol” Projesinin imza töreni Eskişehir Sanayi Odası’nda gerçekleştirildi. Proje sayesinde taşımacılık maliyetleri yüzde elli azalırken, karbon salınımında da yüzde seksenlik düşüş hedefleniyor.

Eskişehir 19.10.2020, 12:47 19.10.2020, 17:19
Eskişehir Sanayisi “Yeşil Yol” ile limanlara bağlandı
banner11

Eskişehir Sanayi Odası ve TCDD liderliğinde ve ESO ABİGEM ile Arkas Lojistik işbirliğinde gerçekleştirilen proje kapsamında Eskişehir’de üretilen sanayi malları, Arkas Lojistik’e ait tırlarla Hasanbey Lojistik Merkezi’ne getirilmesinin ardından demiryolu aracılığı ile İzmit Körfezindeki limanlara götürülecek. Bu sayede Eskişehir sanayisi, limanlar aracılığı ile dünyaya açılacak.

Projenin Çin’e gidecek olan ilk 23 vagonluk beyaz eşya sevkiyatının Hasanbey Lojistik Merkezi’nde gerçekleştirilmesinin ardından Eskişehir Sanayi Odası’nda imza töreni düzenlendi.

Törende konuşan Vali Erol Ayyıldız, projenin Eskişehir ve bölgesinin ekolojiye uygun şekilde dünyaya açılması açısından kendilerini çok memnun ettiğini belirterek “Devletimize minnettarlıklarımızı belirtiyoruz, hayırlı olsun” ifadelerine yer verdi.

Eskişehir’den Çin’e ulaşılacak

Hasanbey Lojistik Merkezi’nin 540 bin metrekare alan üzerine kurulu Türkiye’nin en büyük lojistik merkezlerinden birisi olduğunun altını çizen TCDD Taşımacılık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Kamuran Yazıcı “Hasanbey Lojistik Merkezi, yıllık bir buçuk milyon ton yük taşıma kapasitesine sahiptir. Bugüne kadar kapasitesini yeterince kullanamadığımız lojistik merkezimiz sayesinde Eskişehir, demiryolu bağlantısının olduğu tüm limanlara bağlanacak. Hasanbey Lojistik Merkezi ve İzmit Körfez limanları arasında düzenli tren seferleri gerçekleştirilerek Eskişehir ve bölge sanayicilerine taşımacılık hizmeti verilecektir. Ayrıca BTK Demiryolu hattı üzerinden demiryolu taşımacılığı başlatılacak, bu sayede ikinci bir elleçme yapılmadan Eskişehir’den yüklenen konteynırlar trenle Ortadoğu, Asya ve Çin’e ulaşabilecektir” sözlerini kaydetti.

Yıllık 100 bin konteyner limanlara taşınacak”

Eskişehir sanayisinin yıllık 100 bin konteynerlik taşıma yaptığını, bu taşımanın ilk etapta yarısının demiryolu yarısının ise denizyolu aracılığı ile gerçekleştirileceğini belirten Yazıcı “İlerleyen yıllarda Eskişehir’in artan ihracat potansiyeli ile birlikte yıllık 100 bin konteyner demiryoluyla limanlara taşınması öngörülmektedir” dedi.  Öte yandan, sanayicilerin Hasanbey Lojistik Merkezi üzerinden yapacağı yurtiçi ve uluslararası taşımalara tarife avantajı da sağlanacağını ifade eden Yazıcı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün Eskişehir’den uğurladığımız ilk konteynır trenimiz, 23 vagon beyaz eşya yüküyle Çin’e gitmek üzere Derinceye doğru yola çıktı. Yolu açık olsun”

“Bizim için önemli bir hayal”

Projenin uzun zamandır kendileri için önemli bir hayal olduğunu vurgulayan Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celallettin Kesikbaş “Bu işin birinci kısmı… Protokolle Eskişehir sanayisi limanlara bağlanacak. Yakın zamanda Mersin’e ve daha da uzağa ulaşacağız. Devletimizin gücüne inanıyoruz. Sayın Valimiz bölgesel ihtiyaçları da göz önünde bulundurun demişti. Yeşil Yol da bölgesel bir ihtiyaç… Bu sebeple Sayın Valimize teşekkür ediyoruz. Projeye çok inandık, çünkü Hasanbey Lojistik Merkezi burada. Proje sayesinde Eskişehir sanayisini en çevreci ve en uygun şekilde limanlara ulaştıracağız” dedi.

“Karbon salınımı yüzde seksen azalacak”

Proje sayesinde taşımacılık maliyetlerinin yüzde 30 ile 50 kadar azalacağının altını çizen Eskişehir Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Gürhan Albayrak ise “Projeyle Eskişehir sanayisi Hasanbey’den limanlara, oradan da tüm dünyaya bağlanacak” sözlerini kaydetti. Albayrak, karayolu taşımacılığında enerji tüketiminin üç birim, demiryolu taşımacılığında ise bir birim olduğunu vurgulayarak “Taşımacılık karayolu ile yapıldığı takdirde altmış tır gerekiyor. Demiryolu ile kesintisiz ve güvenli bir ulaşım sağlanacak. Ayrıca karbon salınımı da yüzde 60 ile 80 oranında azalacak” dedi.  

Tören, imza protokolünün gerçekleştirilmesinin ardından son buldu.

Haber: Atahan GEZER

Yorumlar (1)
doğan erme 7 ay önce
Çok doğru umarım örnek olur
38°
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@