Burhan Çelikoğlu: “30 cm’den su alırken 150 metreden alamaz olduk” Burhan Çelikoğlu: “30 cm’den su alırken 150 metreden alamaz olduk”

Eskişehir Yaş Sebze Meyve Balıkçılar ve Pazarcılar Odası Başkanı Mehmet Çiçek, Kurtuluş Kapalı Pazar Yeri’nin yıkıldığını hatırlatarak, bir an önce yapılmasını talep etti. Çiçek, “Pazarcı esnafı çok dertli. Bizim Kurtuluş Mahallesinde 60 yıllık kapalı pazarımız iki yıl önce yıkıldı. Pazarımız yapılmadı hala. Sahipsiziz. Seçilecek kişinin ivedilikle pazarımızı yapmasını istiyoruz. Biz devletimize güveniyoruz. Valilikle, bakanlıkla görüştük. Bu pazarı devlet eliyle yapacağımıza inanıyoruz. İyi bir belediye başkanı seçilirse iyi bir projeyle o Pazar yerinin yapılmasını istiyoruz” diye konuştu. 

“VATANDAŞ ŞİMDİ EVİNE ADETLE MAL ALIYOR”

Vatandaşın alım gücünün çok düştüğüne dikkat çeken Çiçek, bu durumun pazar esnafını da olumsuz etkilediğini ifade etti. Çiçek, “Önceden insanlarda alım gücü vardı. Şu anda insanların alım gücü yok. Eskiden maliyetler ucuzdu. Mazot, işçilik, poşet ucuzdu. Vatandaş evine rahat 3 kilo, 5 kilo mal alıyordu. Vatandaş şimdi evine adetle mal alıyor. Bir kilo mandalina, portakal alıyor. Marketlerde 40 lira olan meyve pazarda 15 lira. Sebze de öyle. Pazarda kâr amacı yok. Biz müşteri gelsin istiyoruz. Ona rağmen ayakta duramıyoruz. Malı Antalya’dan bedava alsak 5 bin lira maliyeti var. Mazot çok pahalı. Pazar esnafı eriyor. Bizim malımız rafta 2 gün dursa fire veriyor. Rafta çok duramıyor. Malımızın 2 günde bitmesi lazım. Pazarda malımız satılırsa mutluyuz, satılmazsa mutsuzuz” şeklinde konuştu.

Kaynak: Meltem Karakaş