Birikimini bu bankaya yatıranlara flaş haber: Şubeleri tek tek kapatma kararı aldı Birikimini bu bankaya yatıranlara flaş haber: Şubeleri tek tek kapatma kararı aldı

Eski Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Erkan’ın görevinden affını istemesinin ardından Merkez Başkanlığı görevine Resmi Gazete ’de yayımlanan karar ile Eskişehirli Fatih Karahan atandı. Eskişehir iş dünyası temsilcilerinden yeni Merkez Bankası Başkanı Karahan’a tebrik mesajları gecikmedi. Eskişehir iş dünyası temsilcileri, sosyal medya hesaplarından yeni Merkez Başkanı Fatih Karahan’ı tebrik ettiler. 

“Vizyoner politikalara imza atmasını bekliyoruz”

Eskişehir Sanayi Odası (ESO) Yönetim Kurulu Başkanı Celalettin Kesikbaş: Merkez Bankası Başkanlığına atanan Eskişehirli hemşerimiz Fatih Karahan’ı tebrik ediyor, yeni vizyoner politikalara imza atması temennisiyle yeni görevinde başarılar diliyoruz.

“Fiyat istikrarına olumlu katkıları olacak” 

Eskişehir Ticaret Odası (ETO) Yönetim Kurulu Başkanı Metin Güler: Hemşehrimiz olan Merkez Bankası yeni Başkanı Dr. Fatih Karahan'ın ülkemizin ekonomi politikalarına ve fiyat istikrarına olumlu katkılar sağlayacağını ümit ediyor; Merkez Bankası Başkanı Karahan'a yeni görevinde başarılar diliyorum.

Fatih Karahan kimdir?

1982 yılında Eskişehir’de doğan Fatih Karahan, 2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi Matematik ve Endüstri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldu. 2012 yılında Pennsylvania Üniversitesi’nde Ekonomi alanında yüksek lisans ve doktorasını tamamladı.

Çalışma hayatına 2012 yılında New York Merkez Bankası’nda ekonomist olarak başlayan Karahan, 2022 yılına kadar anılan kurumda İşgücü ve Ürün Piyasası Çalışmaları Başkanı ve para politikası danışmanı olarak görev yaptı.

Columbia Üniversitesi ve New York Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak da görev yapan Karahan, 2022’de Amazon’da kıdemli ekonomist olarak çalışmaya başladı. Karahan, Kasım 2022’de Amazon’da Başekonomist görevine atandı.

Karahan, 28 Temmuz 2023 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı’na atanmıştır.

Kaynak: Eskisehir.net Haber Merkezi