CHP'nin A Takımı belli oldu! CHP'nin A Takımı belli oldu!

Dr. Yaşar BİLDİRİCİ, 2009 yılından bu yana her yıl 12 Kasım'da kutlanan Dünya Zatürre Günü'nün, zatürre hakkındaki farkındalığı artırmayı, koruma, önleme ve tedavi müdahalelerini geliştirmeyi amaçladığını belirtti. Zatürrenin, özellikle bebeklerde, çocuklarda, vücut direnci düşük olanlarda ve yaşlılarda ciddi sonuçlara yol açabilen akciğerleri etkileyen bir iltihaplı hastalık olduğunu belirtti.

COVID-19 dahil solunum yolu enfeksiyonlarından kaynaklanan ölüm yükünün 2021'de 6 milyonu aştığını belirten BİLDİRİCİ, özellikle çok erken yaşta ve çok yaşlı kişilerin en büyük risk altında olduğunu söyledi. Zatürrenin akciğerleri etkileyen iltihaplı bir hastalık olduğunu hatırlatan BİLDİRİCİ, tedavi edilmediği takdirde özellikle bebeklerde, çocuklarda, vücut direnci düşük olanlarda, sürekli hastalığı olanlarda ve yaşlılarda ağır seyrettiğine dikkat çekti.

BİLDİRİCİ, tüm dünyada zatürrenin hala ciddi bir sağlık sorunu olduğunu ve son 40 yılda öldürücülüğünün azalsa da hala yüksek olduğunu belirterek, özellikle çocuklar, 65 yaş üstü yaşlılar, kronik hastalığı olanlar, sigara kullananlar ve bağışıklık sistemini baskılayan hastalıklar veya ilaç kullanımı olanlarda daha sık görüldüğünü dile getirdi.

Toplum kökenli zatürrenin dünya genelinde hastane başvurularının, tedavi giderlerinin, iş-okul günü kayıplarının ve ölümlerin önemli bir kısmından sorumlu olduğuna işaret eden BİLDİRİCİ, SARS-CoV-2 virüsünün neden olduğu COVID-19 hastalığının da zatürreye yol açtığını hatırlattı.

Zatürreden korunmak için alınacak önlemlerle bu sağlık sorununun önlenebileceğini belirten BİLDİRİCİ, altta yatan kronik hastalıkların kontrol altına alınması, dengeli beslenme, hijyenik önlemler, sigara ve alkol alışkanlıklarının kontrolü, pnömokok ve yıllık influenza (grip) aşılarının uygulanmasının önemini vurguladı. Ayrıca, aşılamayla zatürre görülme sıklığı ve ölüm oranlarının azaltılabileceğini ifade etti.

Dr. BİLDİRİCİ, basın açıklamasını, grip mevsimine girildiği bu günlerde mesafe ve hijyen tedbirlerine ek olarak eksik grip, zatürre (pnömokok) aşılarının tamamlanmasının önemini vurguladı.

WhatsApp Image 2023-11-11 at 19.35.35 (2)

 

               

 

Kaynak: Bülten