AK Parti İl Başkanı Gürhan Albayrak ile seçim sonrası partinin gündemini konuştuk. Albayrak yeni dönemde nezaket çerçevesinde yapıcı eleştirilerde bulunacaklarını belirterek istişareye açığız mesajı verdi. 
  
AK Parti’nin önde gelen isimlerinden Murat Mercan’ın seçim sonuçlarını tartışmak ve özeleştiri vermek için yaptığı bir toplantı çağrısı oldu. Bu çağrıya yanıt verecek misiniz?

AK Parti istişare kültürünü sahip bir partidir. Murat Mercan bu dönemde bize çok büyük bir destek sağladı ve tecrübesiyle yol gösterici oldu. Kendisinin çağrısı bizim için önemlidir. Şuan için bir toplantı düşünmüyoruz. Geçmiş dönemde görev yapmış il, ilçe başkanlarımız ve milletvekillerimizi ziyaret ederek istişare halindeyiz. Yaptığımız tekli görüşmelerden de bir rapor hazırlamayı düşünüyoruz. 


“50 SAYFALIK BİR RAPOR HAZIRLADIK”

Seçim sonuçlarıyla ilgili bir rapor hazırladığınız ve genel merkeze ilettiğiniz biliniyor. Rapor hakkında biraz bilgi verebilir misiniz? 

Seçim sonuçlarına ilişkin ilçe bazlı bütün istişarelerimizi yaptık. İstişarelerden elde ettiğimiz bilgiler üzerine de 50 sayfanın üzerinde bir rapor hazırlayarak, genel merkezimize sunduk. Raporda adaylarımızı, teşkilat çalışmalarımızı ve seçim sonuçlarımızı değerlendirdik. Her şeyi net olarak ortaya koyan kapsamlı bir çalışma oldu.  Şehir bazlı yapılan raporlar da yakın tarihte Cumhurbaşkanımıza sunulacak.  


“HİZMETLERİ ANLATMAKTA EKSİK KALDIK”

Ülkedeki ekonomik durum ve aday tercihlerinin AK Parti’ye seçim kaybettirdiği yorumu çok yapıldı. Eskişehir özelinde daha çok ekonomimi yoksa adaylar mı etkili oldu? 

Seçimi tek parametre üzerinde değerlendirirsek yanlış olur. Sadece ülkemizde değil dünyada bir ekonomik darboğaz yaşanıyor. Ülkeler enflasyon ile mücadele ediyor. Bazı konularda sıkıntılar var mıdır? Evet vardır. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ekonomik kadroların vermiş olduğu kararlar noktasında bu süreci de atlatacağımıza inanıyorum. 
Ekonomi bu işin bir tarafı olabilir… Aday belirme noktasındaki süreçler olabilir. Bizim en büyük hatalarımızdan birisi de kendimizi ve yapmış olduğumuz hizmetleri anlatma noktasında eksik kalmamızdır. 

“BİZİM HİZMETLERİMİZDEN NEMALANAN BİR KİTLE VAR”

22 yıllık bir iktidar partisinin hala kendisini anlatmak gibi bir derdi mi var?

Evet, 22 yıllık bir partiyiz ama Eskişehir özelinde durum biraz daha farklı. Bizim yapmış olduğumuz hizmetleri, kendi hizmetleriymiş gibi gösteren bir kitle ve zihniyet var.  Eskişehir’de devletin bütün kurumları iktidarımız döneminde yenilendi. Eskişehir’deki Millet Bahçesi, TOKİ’nin Türkiye’de karşılıksız yapıp verdiği tek yerdir. Hastaneler, kapalı spor salonları, parklar, yollar… Bugün yapılan her hizmetin altında AK Parti’nin izi vardır. Sazova ve Kentpark arazileri Milli Emlak’a yani hazineye aitti. Belediyeler hazine arazilerine park yapıyor, kendi arazilerini ise satıyor. Ayşe Ünlüce’nin seçimden önce birçok projesi vardı, ancak gelir gelmez arabasını yeniledi. Kalabak Su’ya zam yaptı.   
Eskişehir’in en büyük sorunları kuraklık, trafik ve kentsel dönüşüm iken bugün kalkıp, Millet Bahçesi’ndeki otların sararıp, sararmadığını konuşuyoruz. Depremi ağzımıza aldığımız bir platform oluşamıyor. 


“ADAYLARLA İLGİLİ BİR TASARRUFUM OLMADI”

AK Parti’de, kaybedilen her seçim sonrası bir il başkanlığı değişimi gündeme gelir. Eskişehir’de böyle bir değişiklik yapılır mı? 

Biz öyle bir beklenti içerisinde değiliz. Seçimden 60 gün önce il başkanlığı görevine getirildik. Bizim geldiğimiz gün adaylar açıklanmıştı. O yüzden adaylarla ilgili hiçbir tasarrufumuz olmadı. Tek bir ilçemizin adayını belirleme konusunda bizler görev aldık. O da Sarıcakaya’ydı… Sarıcakaya’yı da kazandık. Seçim sonrasındaki değişikliklerin bize yansıyacağı kanaatinde değiliz. Genel Merkezimiz performansımızı, yaptığımız çalışmaları, önceki dönem görev yapmış il, ilçe başkanlarımızı ve milletvekillerimizi bir araya getirerek, burada oluşturduğumuz sinerjinin farkında…


“KONGREYE KADAR AYNI KADROYLA YOLA DEVAM”

Yakın zamanda bir kongre var mı? 

AK Parti’nin geçmiş dönemde yapması gereken kongreleri var. İlçe kongreleri için Mayıs-Haziran ayları konuşuluyor. Ancak daha netlik kazanmış bir durum yok. Genel Merkez’den yapılacak bilgilendirmenin ardından kongre tarihleri resmiyet kazanmış olacak.  

İl yönetiminde herhangi bir değişiklik yapmayı düşünüyor musunuz? Aynı kadroyla devam mı?
Kongre tarihinin yakın bir zamanda başlayacağını öngörüyoruz. O yüzden de şuan için kadrolarımızda bir değişiklik yapmanın anlamı yok. Seçimli genel kurulumuzda muhakkak bir yenilemeye gideceğiz.   

“ESKİŞEHİR İÇİN YENİ YATIRIMLAR YOLDA” 

Son iki haftadır Ankara’da bakanlıklar düzeyinde ziyaretleriniz oldu. Eskişehir için yeni gelişmeler var mı? 

Milletvekillerimiz ve Merkez Karar Yönetim Kurulu üyemizle beraber her hafta kapsamlı istişareler yapıyoruz. Bu istişarelerde almamız gereken tedbirler ya da görüşmemiz gereken konular var. Bunları da ilgili bakanlarımızla görüşüyoruz. Şehrin kaderini değiştirecek konuları gündeme getirdik. Adım adım ilerleteceğiz. Sonuçlarını da yakın bir zamanda Eskişehir kamuoyu ile paylaşacağız. “AK Parti” demek “müjde”, “yatırım” ve “hizmet” demektir. Bu şehrin bir evladı olarak, şehrin önünü açmak adına her türlü konuda biz varız. Yaptık, yapmaya yine devam edeceğiz. 


“MİLLETİN PARASINI MİLLETE HARCIYORUZ”

Lüks, şatafat, israf… AK Parti son yıllarda bunlarla eleştiriliyor. Seçim sonuçlarına da bakacak olursak AK Parti’nin halkla olan bağının koptuğunu düşünüyor musunuz? 

Ben bu ifadeye katılmıyorum. AK Parti halkın içinden doğan, her zaman milletinin yanında olan ve milletinin yaşam konforunu artırmaya çaba gösteren bir parti olmuştur. Genel Başkanımızdan mahalle başkanımıza kadar her kademede sahadayız. Biz gücümüzü milletimizden alıyoruz. O yüzden de halkımızla aramızda asla bir kopukluk söz konusu değildir. Genel başkanımız ve AK Parti hükümetleri israf konusunda çok hassas davranıyor, bu konuya titizlikle yaklaşıyor. AK Parti milletinin hizmetine para harcamış bir partidir. Bazı insanlar konuyu farklı yere çekerek, farklı sonuçlar doğurmaya ve sıkıntı yaratmaya çalışıyor. 

“ELEŞTİRECEĞİZ ANCAK NEZAKETİ ELDEN BIRAKMAYACAĞIZ”

Ayşe Ünlüce’ye ziyaretiniz, mecliste faaliyet raporuna verdiğiniz destek ve CHP’li başkanların çağrısıyla yapılan Eskişehirspor toplantısına katılımınız nezaket olarak değerlendirildi. Bu nezaket hep böyle devam edecek mi? 

Yunus Emre’nin diyarında yaşıyoruz. Muhakkak birbirimizi eleştireceğiz. Ancak nezaket dilini kullanmaya her zaman devam edeceğiz. Bu dönem dersimize daha fazla çalışacağız. Diyalog, iletişim, istişare kültürüne daha fazla önem vereceğiz. Her platformda olmaya devam edeceğiz. Çünkü bu şehir bizim… Kendimizi daha iyi anlatacağız. Belediye başkanlarının seçim sürecinde sözünü verdiği vaatleri yakından takip edeceğiz. 

“ESKİŞEHİR’İN SORUNU TÜGVA OLMAMALI”

Şuanda kentin gündeminde olan iki önemli konu var. Birisi ETİ Göç Müzesi’nin olduğu binanın TÜGVA’ya tahsisi, diğeri de İzmir-Ankara YHT projesinde Eskişehir’in yer alması. Bu iki meseleyi nasıl değerlendiriyorsunuz? 

TÜGVA’ya tahsis edilen bina Türk Dünyası Vakfına aittir. Yaklaşık dört yıldır müzenin açılmasını bekliyorduk ancak belli sebeplerden dolayı açılamadı. Sonuçta ikisi de kamu yararı taşıyan vakıf statüsündedir. TÜGVA, gençliğe hizmet eden bir vakıftır. Türkiye’de çok büyük projelere imza atmışlardır. Doğru bir karar olduğu kanaatindeyim. Eskişehir’in sorunu ‘Bu binayı TÜGVA’ya neden verdin’ olmamalıdır. Eskişehir’in asıl sorunlarını yapay gündemlerle farklı noktalara çekmelerine üzülüyorum. Bunlar gündem kapatma girişimidir. Bu işi çok köpürtüp de ortaya çıkaran arkadaşlara, “trafik sorunu çözüldü mü” ya da “deprem konusunda bir çalışma yapıldı mı da, TÜGVA kaldı” diye sormak lazım. Konuyu şişirerek, gündemi kapatıyorlar. Eskişehir milletvekilleri ve belediye başkanları gerçek gündemlerine dönmeliler.  


“PARTİDEKİ YANLIŞ ANLAŞILMALARI DÜZELTECEĞİZ”

Göreve geldiğinizde ilk yaptığını işler birisi de AK Parti’nin eski il başkanlarından Osman Yüksel’in fotoğrafını diğer il başkanlarının fotoğrafının olduğu duvara asmak oldu. Partideki küskünleri yeniden kazanabilir misiniz? 

Kurucu il başkanımız Osman Yüksel ile ilgili ufak tefek konular vardı. Bizim için önemlidir. Partimize üye olan tüm arkadaşlarımız bizim için önemlidir. Bu dönemde iletişime, istişareye açığız. Herkesi dinlemeye de hazırız. Geçtiğimiz hafta genişletilmiş Tepebaşı İlçe Başkanlığı toplantısını yaptık. Bu hafta da Odunpazarı’nı yapacağız. Bu toplantıları kırsaldaki ilçelerimize de taşıyacağız. Bizim amacımız tüm parti üyelerimizi kucaklamak. Geçmiş dönemde bazı yanlış anlaşılmalar olmuş olabilir. Bunları tek tek düzelteceğiz. AK Parti bugün Eskişehir’de 100 bin, ülke genelinde 11 milyon üyesi bulunan büyük bir ailedir. Bu aile büyüdükçe güçlenecek. Biz başkaları gibi belediyelerin imkanlarını kullanarak sahada değiliz. Belediyedeki işçileri sahaya sürerek iş yapan değil, teşkilatlarının gücünü kullanan bir partiyiz. Bütün il ve ilçe başkanlarımız ile kadın kolları il başkanlarımızla birebir görüştüm. Küskünlük noktasında hepsini kucakladık, onlarda sağ olsun bizi kucakladı.  Şuanda partimizde ufak tefek kırgınlıklar oluyordur ancak özellikle bize kızan bir parti üyemizin olmadığını biliyoruz.

Kaynak: Ayşe Kaytan Uçak