Eskişehir’de 32 derslikli Hacı Hatice Ongurlar Ortaokulunun temeli atıldı Eskişehir’de 32 derslikli Hacı Hatice Ongurlar Ortaokulunun temeli atıldı

Eskişehir’de, Emek ve Demokrasi Güçleri üyeleri Yediler Parkı’nda bir araya gelerek, Yargıtay 3.Ceza Dairesi’nin Anayasa Mahkemesi’nin TİP Milletvekili Can Atalay hakkında verdiği tahliye kararını tanımayarak, kararı veren AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmasını protesto etti. Grup adına açıklama yapan avukat Heval Yıldız Karasu, Yargıtay 3.Ceza Dairesi üyelerinin hem şahsi hem de görev suçu işlediğini savundu.  Anayasanın açık olduğunu, AYM kararlarının gerçek ve tüzel bütün kişileri bağladığını belirten Karasu, “En üst yargı makamı olan AYM’nin kararları nihaidir. Hukuki hiçbir dayanağı olmayan, Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya çalışan bu girişim amasız, fakatsız bir darbe girişimidir. Anayasayı ve AYM kararını tanımayan ve AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunan hakimler hakkında derhal soruşturma başlatılmalı ve açığa alınarak yargılanmalıdır” dedi. 

“Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya çalışan bir kalkışma girişimidir”

Konu hakkında suskunluğunu bozan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, hakimlerin kendinden menkul karar vermediğini, emir ve talimatlar üzerine hareket ettiğini açıkça ilan ettiğini ileri süren Karasu, şunları söyledi: “İktidar kanadı, AYM’nin yanlış kararlar aldığı savunmak bir yana, Yargıtay’ın bu kararı karşısında duran kitlelere darbeci yaftası yapıştırmaktan da geri durmamıştır. Tek adam rejimini adım adım genişleten iktidar artık Anayasayı, hukuku ve parlamentoyu fiili olarak ortadan kaldırmaya teşebbüs etmektedir. Erdoğan’ın açıklamalarına değin yaşananları bir yargı krizi olarak tarif etmek mümkündü, ancak bunun artık net bir biçimde iktidarın başını çektiği, anayasal düzeni ortadan kaldırmaya çalışan bir kalkışma girişimi olduğu açıktır. Yargıtay’ın kararı ve iktidarın tutumu, kendi elleriyle yarattıkları bu krizin yeni Anayasa tartışmasıyla tek adam rejimini bir adım öteye taşımayı hedefleyen bir fırsattan öte olmadığını ortaya koymaktadır.” Emek ve Demokrasi Güçleri olarak, Anayasayı ortadan kaldırmaya yönelik girişimlerin karşısında olacaklarını vurgulayan Karasu, sürecin Can Atalay’ın hak ihlali kararının ötesine geçtiğini savundu.

Kaynak: Ayşe Kaytan Uçak | Eskişehir.net Haber Merkezi