Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, geçtiğimiz hafta sonu Eskişehir’de aday tanıtım toplantısına katıldı. Erdoğan daha Eskişehir’den ayrılmadan, partide ortalık karıştı.  Erdoğan ile birlikte aynı sahnede adayların ellerini havaya kaldıran İl Başkanı Süleyman Reyhan, aday tanıtım toplantısının hemen ardından görevden alındı. Reyhan’ın yerine İl Yürütme Kurulu’nda Tanıtım ve Medya Başkanı olan Gürhan Albayrak atandı.  

YÖNETİMDEN 3 KİŞİ İSTİFA ETTİ

Süleyman Reyhan’ın il başkanlığı görevinden alınmasına ilk tepki AK Parti İl Teşkilatı’ndan geldi. Reyhan’ın yönetiminde yer alan Siyasi ve Hukuki İşler Başkanı Hasan Patel, Yerel Yönetimler Başkanı Orhan Durmuş ile Yılmaz Şahin, istifa dilekçelerini il başkanlığına verdi.  

SARICAKAYA’YI AÇIKLAMADAN GİTTİ

Erdoğan’ın, Eskişehir programı öncesi AK Parti’de olan Sarıcakaya’nın Yeniden Refah’a verildiği iddiaları, ziyaret öncesi ortamı gerdi.  Erdoğan, aday tanıtım toplantısında Sarıcakaya’yı açıklamadan gitti. 

İLÇELERDE İTTİFAK ÇATLAĞI

AK Parti kendisinde olan Günyüzü Belediyesi’ni, Cumhur İttifakı ortağı BBP’ye bıraktı.  Bu karara AK Parti’den Günyüzü Belediye Başkanı seçilen Menderes Durgut’tan tepki geldi. Durgut, partisinden istifa ederek, Yeniden Refah Partisi’nin Günyüzü Belediye Başkan adayı oldu.  Alpu’yu 2019’daki seçimlerde CHP’ye kaptıran AK Parti, ilçeyi Cumhur İttifakı ortaklarından MHP’ye bıraktı. 

İTTİFAK ORTAKLARI RAKİP OLDU

AK Parti’den iki dönem Alpu Belediye Başkanlığı yapan ve AK Parti’den Alpu için aday adaylığı başvurusu yapan Rafet Demirtaş, aday gösterilmeyince BBP’nin adayı oldu. İttifak ortakları BBP ve MHP, Alpu’da rakip olarak yarışacak.

TEPEBAŞI’NDA AK PARTİ’YE KARŞI YARIŞACAK

Öte yandan AK Parti’den Tepebaşı Belediye Başkanlığı yapan Tacettin Sarıoğlu’da, ara verdiği siyasete 15 yıl sonra yeniden döndü. Yeniden Refah Partisi’nin Tepebaşı Belediye Başkan adayı olan Sarıoğlu seçimlerde, AK Parti ile rakip oldu.

Kaynak: Ayşe Kaytan Uçak