“Ranta dayalı, piyasacı politikaların terk edilmesinden başka yol yok” “Ranta dayalı, piyasacı politikaların terk edilmesinden başka yol yok”

2010-2013 yılları arasında CHP Eskişehir İl Başkanlığı görevini yürüten ve 2009 yerel seçimlerinde CHP’den Odunpazarı Belediye Başkan Adayı olan Erman Gölet, seçimlere ilişkin Eskişehir.net’ten Meltem Karakaş’ın sorularını yanıtladı. Deneyimli bir CHP’li olarak seçimlere ilişkin düşüncelerini aktaran Gölet, 31 Mart Yerel Seçimlerini referandum gibi gördüğünü ifade etti. Eskişehir halkının 1999 yılından bu yana Yılmaz Büyükerşen ittifakı yaptığına dikkat çeken Gölet, bu seçimlerde vatandaşın Ayşe Ünlüce ittifakı yapacağına inandığını belirtti.

Seçimler yaklaşıyor. CHP’nin seçim çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz? CHP nasıl bir seçim çalışması yürütmeli sizce?

Her seçim çok önemli. Bu seçim de gerçekten büyük önem taşıyor. CHP’nin genç, dinamik bir il yönetimi var. İlçe yönetimlerimiz de bu süreç içinde birlik ve bütünlük içinde 31 Mart’ta Eskişehir’de hem merkezde hem kırsaldaki ilçelerde seçimlerin kazanılması için çok büyük bir emek harcıyorlar. Hem Tepebaşı Belediye Başkanımız hem Odunpazarı Belediye Başkanımız belediyelerinde bugüne kadar yaptığı çalışmalarda farklı bir vizyon, faklı bir belediyecilik örneği gösterdiler. Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız Sayın Ayşe Ünlüce de hem belediyedeki deneyimiyle hem de vizyonuyla Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin önümüzdeki yıllarda çok farklı projelerini yaşama geçireceğinin belirtilerini ve emarelerini veriyor zaten. 

“EKONOMİK SIKINTILARIN DIŞA VURUMUNU 31 MART’TA GÖRECEĞİZ”

Bildiğim kadarıyla Ayşe Hanım önümüzdeki süreçte temel belediyecilik hizmetlerinin yanında sosyal belediyecilik anlamında da büyük projelere imza atacak. Buna inanıyorum. Tabi yerel seçimlerde sadece yereldeki sorunlar, yereldeki projelerden öte ülkenin genel anlamdaki siyasi ve ekonomik sorunları ve sıkıntıları da belirleyici oluyor. Bu anlamda baktığımızda ülkedeki alt ve orta gelir gruplarının yaşam standartlarının ciddi bir biçimde düştüğünü görüyoruz. Bu da seçimlerde yerel adayların kimliklerinin ötesinde toplumun bu gelir gruplarının yaşadığı sıkıntıların dışa vurumu olacak seçim. Yani bu gruplar özellikle bizlerin, sosyal demokratların bileşeni olarak gördüğümüz bu grupların yaşadığı sıkıntıların bir şekilde dışa vurumunu 31 Mart’ta göreceğiz. 

“31 MART’IN BİR REFERANDUM OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM”

Bir yerel seçim ama yerel seçimin ötesinde de 31 Mart’ın bir referandum olacağını düşünüyorum. Bu anlamda toplum, yaşadığı sıkıntıların bedelini iktidara ödetecektir. Bu anlamda Türkiye’nin birçok yerinde olduğu gibi Eskişehir’de de belediyelerde yerel yönetimlerde partimizin büyük başarılar elde edeceğini düşünüyorum.

“KILIÇDAROĞLU İLE ARA ARA GÖRÜŞÜYORUM”

Whatsapp Image 2024 02 06 At 10.07.05

Genel seçimlerde Kılıçdaroğlu’nun kaybetmesi yerel seçim çalışmalarına nasıl yansır sizce? Bir moral bozukluğu olur mu muhalefette?

Olacağını düşünmüyorum ben. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu çok temiz ve dürüst bir insandı. Özgür Özel de şimdiki genel başkanımız da çok dinamik, çok donanımlı, birikimli bir genel başkanımız. CHP’liler gerçekten demokrasiyi çok özümsemiş, içselleştirmiş partililerdir. Bizim genel başkanımız çok büyük emekler harcadı. Türkiye’nin çok farkı siyasi gruplarını bir araya getirdi. İttifaklar oluşturdu. Seçimi kazanamadık ama yüzde 48.5 civarında bir oy alındı. Kemal Bey gerçekten çok onurlu ve dürüst bir siyasetçi. Kendisiyle görüşüyorum hala. O da süreçte partinin başarısı için elinden geleni yapacaktır. Bir olumsuzluk yansıyacağını düşünmüyorum ben. 

Eskişehir’de belediyeler uzun zamandır CHP’de. Bu seçim sürecinde CHP farklı bir seçim çalışması ya yürütecek mi ya da söylemi olacak mı?

Bu seçimde farklı şeyler olacak tabi. Özellikle belediye başkanımız sayın Ayşe Ünlüce’nin kadın olması bu seçimin atmosferini ve gidişini çok değiştirecek. Birkaç çalışmasında beraberdik sahada. Özellikle kadınların, muhafazakar diyebileceğimiz kadınların çok büyük ilgisini görüyorum. Bu anlamda şehre farklı bir soluk, farklı bir bakış açısı gelecek. Eskişehir’e sosyal demokrat bir el dokundu yıllarca. Şimdi de bir kadın sosyal demokrat belediye başkanı bakış açısıyla büyükşehir hizmetlerini çok daha ileriye taşıyacak. Ayşe Hanım hukukçu. Kendisi aynı zamanda baroda farklı görevler de aldı. Özellikle kadın hakları ve ezilenler konusunda çalışmaları var. Bu anlamda sadece sosyal belediyecilik anlamında değil bildiğimiz tüm temel belediyecilik hizmetleri anlamında da çok farklı projelerle önümüzdeki günlerde çıkacak. Kentin kısmen de olsa farklı sorunları var. Bu sorunlara gerçekten farklı bir bakış açısıyla bakacak ve hazırladığı projeleri de kamuoyuyla paylaştığında da göreceksiniz bu işi gerçekten bilen birisi, objektif bakan birisi ve analitik düşünceye çok saygı duyan, onlarla beraber çok rahat çalışabilen bir kimliği var. Çok başarılı bir seçim süreci geçireceğiz. Ve Ayşe Hanım’ın da çok başarılı bir belediye başkanı olacağına inanıyorum ben.

CHP bu yerel seçimleri kazanacak mı yani?

Rahat kazanacağını düşünüyorum ben. Hem biraz önce söylediğim gibi ülkenin genel anlamda ekonomik sıkıntıları toplumu bezdirmiş durumda. Hem de iktidarın gerçekten demokrasi anlamında ülkeye yaşattığı olumsuzlukların tepkisini de bu seçimlerde vatandaşımız sandıkta iktidar partisinin adaylarına bir ders vererek ödetecektir diye düşünüyorum ben.

“ADAYLARIN GÜVENİRLİLİĞİ ÖN PLANA ÇIKIYOR”

CHP tekrar kazanmak için ne yapmalı ya da nasıl bir yöntem izlemeli peki?

Genel seçim değil yerel seçimde o kentin sorunları ve belediye başkan adaylarının güvenirliliği ön plana çıkıyor. CHP yerel seçimlerde yerel adayların kimliklerini, hayata bakışlarını, kente bakışlarını ön plana çıkartmak zorunda. Bizim örgütlerimiz de bu anlamda birikimliler. Kentin her sokağında CHP’liler farklı inanç, faklı kimliklere sahip olan insanları da kucaklayarak bu seçimden başarıyla çıkacaklar. Ona inanıyorum ben.

“AYŞE HANIM’IN SEÇİM ÇALIŞMALARININ HER SAFHASINDA BULUNACAĞIM”

Erman Gölet bu seçimlerin neresinde duruyor? Nasıl bir misyon yükleniyor?

Seçimlerin neresinde duruyor? Ben CHP’li olarak üzerime düşeni yapıyorum. Bugüne kadar yıllarca hep yaptım. Yine yapacağım. Ayşe Hanım benim gerçekten çok sevdiğim, saygı duyduğum, kızım dediğim bir insan. Bu anlamda onun seçim çalışmalarının her safhasında buluyorum, bulunacağım, her türlü katkıyı vereceğim. Ben CHP geleneğine çok inanan bir insanım. Biz bir şey beklemeyiz. Bir görev verilir verilmez onun hiçbir yerinde olmam ben. Benim bir tek görevim var bu süreç içinde, Eskişehir’de CHP’nin bayrağını yeniden dalgalandırmak. Bunun için üzerime düşen ne ise hiçbir beklenti içinde olmadan yine gereğini yapacağım. 45 yıldan beri yapıyorum bu şehirde, çocukluğumdan beri. Bundan sonra da sosyal demokratların, demokratların bu şehirde huzur içinde, barış içinde yaşaması için bu sorumlulukla üzerime düşen her şeyi seve seve yapacağım.

Dönem dönem adınız başka partilerden aday olacak şeklinde geçiyor…

Kesinlikle öyle bir şey yok. Yıllarca birçok kere birçok farklı siyasi partiden teklif aldım. Bu tabi hayata bakışınızla ilgili. Siyaset yapan insanlar herkesi kucaklamalılar. Bizler insanların inançlarını sorgulamayız, etnik kimliklerini sorgulamayız. İnsan olarak bakarız onlara. O nedenle tüm siyasi anlayışlar bize sıcak bakıyorlar. Ama benim siyasi kimliğim ve siyasi duruşum var. Bugüne kadar bundan taviz vermedim. Bundan sonra da vermeyeceğim. 

İttifakların olmaması ya da kısmen olması Eskişehir’de seçimin matematiğini nasıl etkiler?

Bundan önce ittifaklar yapılıyordu. Bu yerel seçimde vatandaşlarımız, Eskişehirliler ittifakı sandıkta yapacaklar. Adayların kimliklerine bakacaklar, vizyonuna bakacaklar, hayata nasıl baktıklarına bakacaklar. Ve oylarını ona göre kullanacaklar. Yani siyasi partilerin bir çekirdek oyu vardır, kadrosu vardır. Onun ötesinde her seçimde özellikle yerel seçimlerde adayların kimlikleri çok fazla ön plana çıkar. Bu seçimlerde öyle olacağını düşünüyorum ben. Eskişehirli vatandaşlarımız adayın kimliğine, projelerine bakacaklar ve ona göre oy kullanacaklar. Bu anlamda kurumsal olarak siyasi partilerin ittifak yapmalarının ötesinde vatandaşlarımız kendi akıllarını, kendi ön görülerini, kendi yaşadığı sıkıntıları önlerine koyarak ona göre bir değerlendirme yapacaklar. O ittifakın da CHP’ye ittifakın dağılmasının çok fazla zarar vereceğine inanmıyorum ben. 

Yani bugüne kadar bir Yılmaz Büyükerşen ittifakı vardı Eskişehir’de. Bu seçimlerde bir Ayşe Ünlüce ittifakı mı olur?

Ben olacağını düşünüyorum. Çünkü çok farklı siyasi partilerle, siyasi gruplarla görüşmelerim var. Görüşüyorum. Ziyaret ediyorum. O noktaya geldi. Yılmaz Hocamın Eskişehir’e çok büyük katkıları oldu. Çok teşekkür ediyoruz. Bundan sonra da Ayşe Ünlüce etrafında insanlar kenetlenerek Eskişehir’in o çağdaş, aydınlık duruşunu devam ettirecekler diye düşünüyorum ben. CHP bu seçimlerde çok daha avantajlı.

Kaynak: Meltem Karakaş