Türkiye'nin milli hava motorları Malezya'da sergilenecek Türkiye'nin milli hava motorları Malezya'da sergilenecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleşen Kabine Toplantısı tamamlandı. Beştepe’de gerçekleşen ve saat 16.30’da başlayan toplantı, yaklaşık 3,5 saat sürdü. Toplantıda bakanlar, kendi alanlarıyla ilgili sunum gerçekleştirdi. İç ve dış politikada birçok başlık ele alındı.

Dış politika görüşmelerine seçimler dolayısıyal ağırlık verdiklerini söyleyen Erdoğan;" Bizden önce uzun yıllar ihmal edilen Afrika kıtasıyla ilişkilerimizi 2005’ten itibaren tekrar yoğunlaştırdık. Diplomatik temsilciliklerimizin sayısını 44’e çıkardık. Ticaret hacmimiz 5.4 milyar dolardan 2023 yılında 37 milyar dolara ulaştı." ifadelerini kullandı. 

"İYİ NİYETLİ OLMADIĞI AÇIK"

Erdoğan'ın başka bir başlığı ise yabancı öğrencilerdi. Erdoğan,"Türkiye'ye yabancı öğrenci gelmesin demek, devletimizin nüfuz alanı büyümesin demektir. Hukuku çiğneyen, genel ahlaka aykırı davranan varsa, böyle bir durumda devletin ilgili kurumları gereğini yapacaktır. Bazı beşinci kol elemanları tarafından sosyal medyada körüklenen lümpen ırkçılığın iyi niyetli olmadığı açıktır." dedi.

IRAK ZİYARETİ HAKKINDA KONUŞTU

Yakın zamanda gerçekleştirdiği Irak ziyareti hakkında konuşan Erdoğan; "Irak hükümetinin PKK’yı yasaklı örgüt ilan etmesi, terörle mücadele bağlamında mühim bir adımdır. PKK’nın terör örgütü olarak ilan edilmesini beklediğimizi ilan ettik. Bağdat’taki temaslarımızın ardından geçtiğimiz Erbil’de de olumu ve samimi istişareler gerçekleştirdik. DEAŞ ve PKK fark etmeksizin terör belası Irak için de tehdit kaynağıdır. Bölgemizin gelişmesi, huzura kavuşması ancak terör tehdidinin ortadan kaldırılmasıyla mümkündür. Kuzey Irak’taki terör bataklığını tamamen kurutana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Suriye’de yarım kalan işimizi vakti ve saati geldiğinde mutlaka tamamlayacağız. PKK, Irak ve Suriye’de hayat alanı bulduğu müddetçe kendimizi güvende hissetmemiz mümkün değildir. Manevra alanı iyice daralan bölücü örgüte neşteri önümüzdeki süreçte vuracağız." ifadelerini kullandı.

"MARJİNAL ODAKLARA MAALESEF MALZEME VERİLMİŞTİR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan 1 Mayıs'ta İstanbul'da yaşananlar için ise; "Siyasette yumuşama istemeyen marjinal odaklara maalesef malzeme verilmiştir. Bundan kimsenin memnun olmadığına inanıyorum. Siyasetten emekliye sevk edilenler dahil kimi çevrelerin 31 Mart sonrası yapıcı atmosferi zehirlemek için yoğun bir uğraş içinde olduğu anlaşılıyor." dedi. 

"ENFLASYONU TEK HANEYE DÜŞÜRMEKTE KARARLIYIZ"

Doğru politikalarla enflasyonu tek haneye düşürmekte kararlı olduklarını kaydeden Erdoğan, "Hedeflerimize ulaşmak için para, maliye ve gelirler politikalarımızı ahenk içinde yürütüyoruz.Ekonomimizi daha rekabetçi kılmak için yapısal reformlara hız kazandıracağız. Yıllık enflasyon yaz aylarından itibaren düşüşe geçecek. Konut ve araç piyasasında oluşan fiyat balonu sönmeye başlamıştır. Dış ticaret dengesi önemli ölçüde iyileşti. Ülkemizin risk pirimi 290 baz puan seviyesine geriledi. Politikalarımızı uyguladıkça risk primimiz daha da düşecek. Son 1 yılda ülkemize 16,8 milyar dolar net portföy girişi oldu.Türkiye ekonomide belirlediği hedeflerine daha çok üreterek, ihracat yaparak varabilir. Petrolümüzü, doğalgaz ve madenlerimizi yeni yeni işlemeye, ekonomiye kazandırmaya başladık. Terörden temizlediğimiz Gabar’da petrol üretimimiz günlük 40 bin varili geçti." dedi. 

"BAŞVURU TAKVİMİ YARIN PAYLAŞILACAK"

Son olarak öğretmen adaylarının merakla beklediğe atamalar hakkında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan," Türkiye Yüzyılı Maarif modeli, evlatlarımızın geleceğe çok daha donanımlı, erdemli, başarılı ve şuurlu bir şekilde hazırlanmasını sağlayacaktır. Atama bekleyen öğretmen adaylarının durumunu da mütaala ettik. Son bir kez daha görüşecek ardından öğretmen adaylarını bilgilendirecek bakanlığımız yarın atamaya esas branş dağılımlarını paylaşacaktır. Kısa zamanda atamayı da bilhassa bakanımız açıklayacaktır." ifadelerini kullandı. 

Kaynak: Eskisehir Net Haber Merkezi