AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu'nun emeklilere yönelik yeni düzenlemeler için başlattığı çalışma, kulislerde büyük bir ilgi ve heyecanla karşılanıyor. Bahsi geçen düzenlemelerin ayrıntılarına dair yapılan tartışmalar ise her geçen gün artıyor.

ZAM YOK AMA...

Bu bağlamda, emeklilerin refahını artıracak adımların neler olabileceği de tartışma konusu haline geldi. Sosyal Güvenlik Müşaviri Murat Bal, CNN Türk'e yaptığı açıklamada, "Belediye hizmetlerinde indirim diyoruz. Bu, belediyeler birliği ile planlanacak bir şey. Su, atık su bedellerinde indirim ve belediye hizmetlerinde, belediye tesislerinde emeklilerle alakalı ciddi bir indirimden bahsediyoruz" şeklinde konuştu.

BUNU SÖYLEMEK GEREKİYOR

Bal, sözlerine devam ederek, "Bunun devamında enerji destekleri diyoruz. Doğal gaz ve elektrik faturalarında bir indirime gidilecek. Bunların hiç birinde bir yüzde belli değil, bunu söylemek gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Çalışmalar kapsamında fatura indirimi, ulaşım ve barınma desteği, düşük faizli kredi imkanı gibi pek çok konuda refahı artıracak düzenlemeler üzerinde de durulduğu belirtiliyor.

ULAŞIM DESTEĞİ DÜZENLEMESİ

Bal, "Ulaşım desteği. Bu da Ulaştırma Bakanlığı ile birlikte yürütülecek bir proje. Uçaklar ve trenlerde indirim şeklinde. Evi olmayan emekliye kira desteği. Kira artışlarıyla alakalı emeklilerimize karınca kararınca bir destek sağlanacak. Finans desteği, banka hizmetlerinde indirim, mevduat faizinde artış, refah payı ve taban maaş düzenlemesi." şeklinde açıklamalarda bulundu.

Üzerinde çalışılan ve milyonlarca emeklinin gelirini arttıracak düzenlemelerin hayata geçirilmesi durumunda, SSK, Bağ-Kur ve emekli sandığı mensubu tüm emeklilerin bu desteklerden faydalanabileceği ifade ediliyor.

Kaynak: Eskisehir Net Haber Merkezi