Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasıyla emekli aylığı alanlara yönelik promosyon ödemeleri kamu bankalarında iki katına çıkarıldı, bu da emekliler için önemli bir artış sağladı.

Emekli vatandaşların promosyon alabilmeleri için öncelikle tercih ettikleri bankaya beyanname vermesi gerekiyor. SGK'nın resmi açıklamasına göre, 12,7 milyon emeklinin ödemeleri bankalar aracılığıyla yapılıyor.

SGK'nın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: "Emekli aylığı alan vatandaşlara yönelik promosyon ödemeleri kamu bankalarında yaklaşık iki katına çıkarıldı ve 8 ila 12 bin lira arasında belirlendi.

Ayrıca, SGK'den ölüm aylığı alan 3,3 milyon vatandaş da başvurmaları halinde 5 bin lira promosyon ödemesi kamu bankalarından alabileceklerdir. Ancak bu promosyon ödemeleri için emeklilerin ve hak sahiplerinin bankalara başvuruda bulunmaları gerekmektedir."

Promosyon ödemelerine ilişkin belirtilen miktarların asgari seviyede olduğu ve bankaların kendi kampanyalarıyla miktarları artırabilecekleri belirtildi.

Kamu bankaları, emeklilerin promosyon ücretlerini otomatik olarak güncellemezler, bu nedenle emeklilerin bağlı oldukları şubelere giderek güncelleme başvurusunda bulunmaları gerekiyor.

Aynı şubeden aldığı promosyona ek zam istemeyen ve başka bir banka seçmek isteyen emekliler ise sözleşme bitiminden sonra e-Devlet üzerinden başvuru yapabilirler.

Ancak, banka değiştirmek isteyen emeklinin bu işlemi maaşı almadan 10 gün önce tamamlaması gerekiyor.

Kaynak: Haber Merkezi